آمریکا برنامه حمایت از کودکان مهاجر بدون مدرک را متوقف می‌کند

"Dreamers" protest against the cancellation of Daca in front of the US embassy in Mexico City, 5 September حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان در واکنش به این تصمیم در برابر سفارت آمریکا در مکزیکو سیتی تجمع کردند

جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا اعلام کرده که دولت ایالات متحده، برنامه حمایت از جوانان مهاجری که دارای اسناد هویتی و مهاجرتی نیستند را متوقف خواهد کرد.

آقای سشنز گفته از پس فردا ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور)، دیگر جوانانی که مدارک اقامتی ندارند نخواهند توانست برای استفاده از مزایای این برنام، که "داکا" نام دارد، درخواست بدهند.

در عین حال، به گفته وزیر دادگستری آمریکا، در وضعیت کسانی که هم اکنون از این مزایا استفاده می کنند، تا حداقل ۶ ماه آینده تغییری ایجاد نخواهد شد.

این برنامه حمایتی، که از دستاوردهای مهم دوران ریاست جمهوری باراک اوباما محسوب می شود، حدود ۸۰۰ هزار نفر از جوانانی که فاقد مدارک معتبر مهاجرتی بودند را تحت حمایت قرار می داد.

دو روز پیش برخی رسانه های آمریکا خبر داده بودند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در نظر دارد برنامه حمایت از جوانان مهاجری که دارای اسناد هویتی و مهاجرتی نیستند را ملغی کند.

آقای ترامپ روز سه شنبه در بیانیه ای گفت که "مایل به تنبیه کودکان نیست، کودکانی که بیشترشان حالا افراد بزرگسال هستند" و افزود: "اما ما باید تشخیص دهیم که آمریکا کشور فرصت هاست چون کشوری است که قانون در آن حاکم است."

حق نشر عکس AFP
Image caption مراسم دعای عده ای از فعالان مکزیکی برای ملغی نشدن برنامه "داکا" در نزدیک مرز آمریکا

بنا بر گزارش ها آقای ترامپ به کنگره این کشور شش ماه فرصت داده تا این برنامه را با برنامه ای دیگر جایگزین کند و کاخ سفید روز یکشنبه (۳ سپتامبر) پل رایان، رئیس کنگره، را از این تصمیم آقای ترامپ باخبر کرده است.

گفته شده هفته گذشته آقای رایان از رئیس جمهور آمریکا خواسته تا برنامه"داکا" را ملغی نکند چون چنین گزینه‌ای افراد بسیاری را در معرض مشکلات قرار می‌دهد. وی گفته این مهاجران را والدینشان به آمریکا آورده‌اند و آنها جای دیگری جز آمریکا را به عنوان خانه خود نمی‌شناسند.

برنامه "داکا" که در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، به اجرا در آمد به حمایت از جوانانی می‌پردازد که دارای سند هویتی و مهاجرتی نیستند و با حمایت از آنها باعث می‌شود تا از کشور اخراج نشوند و همزمان برای آنها امکان کار و فرصت تحصیل فراهم آورد.

افرادی که زیر ۳۰ سال هستند برای آنکه شامل برنامه "داکا" می شدند باید اطلاعات شخصی خود را به اداره امنیت داخلی آمریکا ارائه می کردند.

سپس این افراد مورد تحقیقات پلیس فدرال آمریکا قرار می‌گرفتند تا معلوم شود سابقه انجام جرم نداشته اند. آنها همچنین باید در حال تحصیل بوده یا تازه فارغ‌التحصیل شده بودند، یا در صورت خدمت در ارتش از آن اخراج نشده بودند.

متقابلا دولت آمریکا قبول می کرد تا هر اقدامی درخصوص وضعیت مهاجرتی آنها را، به مدت دو سال به تاخیر بیاندازد.

بسیاری از جوانانی که شامل این برنامه بوده اند از مکزیک و یا دیگر کشورهای آمریکای لاتین هستند.

انتقاد اوباما

بعد از اعلام این تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، از آن انتقاد کرده است.

آقای اوباما در توییتر نوشت: "هدف گرفتن این افراد جوان غلط است - چون آنها مرتکب این کار غلطی نشده اند."

او افزود: "در نهایت مساله انسانیت است. سوال این است که آیا ما مردمی هستیم که جوانان سختکوش را از آمریکا بیرون می اندازیم، یا اینکه با آنها همان رفتاری را داریم که می خواهیم با بچه های خودمان بشود."

آقای اوباما که برای اعمال آن طرح کنگره را دور زده بود نوشت: "حالا که کاخ سفید مسئولیت خود در قبال این جوانان را به کنگره محول کرده، به عهده اعضای کنگره است از این جوانان و آینده ما محافظت کنند."

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دمکرات مجلس نمایندگان هم با محکوم کردن تصمیم دولت ترامپ از جمهوری خواهان خواست برای محافظت از کسانی که داکا شامل حال آنها می شده با دمکرات ها همکاری کنند.

موضوعات مرتبط