استفاده از مانکن‌های زیر ۱۶ سال در فرانسه محدود می‌شود

صنعت مد حق نشر عکس Getty Images

دو شرکت فرانسوی عمده در صنعت مُد اعلام کرده‌اند که برای حفظ کرامت زنان فعال در این صنعت، معیارهای جدیدی را برای استفاده از مانکن‌ها برقرار می‌کنند.

شرکت‌های کرینگ و ال‌وی‌ام‌اچ، که صاحب بسیاری از مارک‌های معروف پوشاک چون گوچی و کریستین دیور هستند، می‌گویند یکی از معیارهای جدیدشان این است که دیگر از دخترهای زیر ۱۶ سال برای تبلیغ لباس‌های بزرگسالان استفاده نمی‌کنند.

آنتوان آرنو، یکی از مدیران ال‌وی‌ام‌اچ، به خبرگزاری فرانسه گفته است: "یک دختر جوان ۱۵ ساله قوای لازم برای کار دشوار صنعت مُد و مدلینگ را ندارد."

معیارهای جدید دو شرکت فرانسوی شامل منع استفاده از مانکن‌های بیش از حد لاغر نیز می‌شود. پیش از این در این زمینه قانونی در فرانسه تصویب شده است.

دو شرکت کرینگ و ال‌وی‌ام‌اچ می‌گویند از این پس مدل‌های زنشان باید از سایز ٣٢ بزرگتر باشند. برای مدل‌های مرد هم حداقل سایز ۴۴ تعیین شده است.

صنعت مُد بارها با رسوایی‌های ناشی از تحمیل لاغری به مانکن‌ها روبرو شده است.

سال گذشته ویکتوری دوزر، مانکن مشهور، کتابی درباره تجربه خود در صنعت مُد و دشواری‌های نگه داشتن سایز ٣٢ منتشر کرد. او در این کتاب گفت چگونه برای لاغر نگه داشتن خود ناچار بوده روزی سه سیب به همراه داروهای ملین بخورد.

چند سال پیش یک مانکن ٢٨ ساله فرانسوی به نام ایزابل کارو، به دنبال رژیم لاغری شدید درگذشت.

موضوعات مرتبط