آلبوم عکس؛ تجلیل ۸۰ سالگی هاشم گدا، هنرمند سینما و تئاتر تاجیکستان

هاشم گدا متولد ۱۹۳۷ در شهر کولاب، در جنوب تاجیکستان است. او در سال ۱۹۶۰ از هنرستان لوناچارسکی شهر مسکو فارغ التحصیل شد و فعالیت هنری خود را در تئاتر شهر خجند (قبلا لنین آباد) در شمال تاجیکستان آغاز کرد. یک سال پس در تئاتر لاهوتی شهر دوشنبه به کار شروع کرد و تا کنون هنرپیشه و کارگردان این تئاتر است.

از مهم ترین نقشها که او در صحنه تئاتر بازی کرده است، نقش "ادیپوس" سوفوکل، تراژدی نویس یونان باستان، هملت و شاه لیر در نمایشنامه های شکسپیر، خلستاکوف در نمایشنامه "بازرس" گوگول، امیر نصر سامانی در نمایشنامه "رودکی" ساتم الغزاده، تیمور در قصه "مادر" ماکسیم گورکی، سهراب در نمایشنامه "رستم و سهراب" غنی عبدالله به شمار می آیند.

بارز ترین نقش سینمایی که هاشم گدا اجرا کرده است، نقش سهراب در فیلم "رستم و سهراب" ساخته بوریس کیمیاگرف، فیلم ساز معروف اتحاد شوروی، در سال ۱۹۷۱ است. این فیلم بر اساس داستانهای شاهنامه فردوسی ساخته شده و تا به حال از موفق ترین فیلمهای ساخته شده بر اساس "شاهنامه" محسوب می شود.

از نقشهای دیگر عمده سینمایی او می توان از قرباشی احمد بیک در فیلم "جوره شکارچی"، سرباز رسولف در "زنی از دیار دور"، کامل در "۱۲ ساعت حیات"، نیاز در "محاصره"، صفر در "گریزه" (فراری) نام برد.

عکس هایی از تجلیل ۸۰ سالگی هاشم گدا، هنرمند سینما و تئاتر تاجیکستان:

موضوعات مرتبط