سازمان ملل: حمله شیمیایی به خان شیخون کار دولت سوریه بود

A Syrian child receives treatment at a field hospital in Saraqeb after an alleged chemical attack in Khan Sheikhoun (4 April 2017) حق نشر عکس EPA
Image caption در آن حمله حداقل 83 نفر کشته شدند

گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد که چهارشنبه منتشر شد، حکومت سوریه را در حمله به شهر خان شیخون با گاز سارین مقصر دانسته است.

بازرسان جنایات جنگی سازمان ملل در گزارش خود گفته اند که به شواهد کافی مبنی بر دست داشتن ارتش سوریه در این حمله دست پیدا کرده است.

بر این اساس این حمله که چهارم آوریل رخ داد، به صورت بمباران هوایی با استفاده از جت های سوخو ۲۲ رخ داده است.

این گزارش همچنین روایت دولت های سوریه و روسیه مبنی بر نشت مواد شیمیایی در خان شیخون پس از بمباران انبار مهمات شیمیایی مخالفان را در این شهر رد کرده است.

دمشق تاکید دارد که این حادثه ساختگی است و استفاده از سلاح های شیمیایی را تکذیب می کند.

دست کم ۸۳ نفر در این حمله کشته شدند که یک سوم آنها کودک بودند و نزدیک به ۳۰۰ نفر مجروح شدند.

این نخستین بار است که سازمان ملل متحد به طور رسمی حکومت سوریه را به حمله شیمیایی متهم می کند.

بر اساس این گزارش، دولت بشار اسد در ۴ سال گذشته در ۲۴ حمله شیمیایی در داخل سوریه دست داشته است.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل همچنین آمریکا را متهم کرده که در حمله هوایی به یک مسجد در روستای جینه در شمال غربی سوریه قوانین بین المللی در رابطه به حمله به غیرنظامیان را نقض کرده است.

سی و هشت نفر در آن حمله که در ماه مارس رخ داد، کشته شدند.

بنا بر گزارش کمیسیون تحقیق، نیروهای نظامی آمریکا تدابیر لازم را برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان به کار نبسته اند.

ارتش آمریکا می گوید در این حمله هوایی تنها یک غیرنظامی کشته شده است و شبه نظامیان نزدیک به القاعده در محل حمله حضور داشته اند.

یک ماموریت حقیقت یاب سازمان منع سلاح های شیمیایی در ماه ژوئن تایید کرد که ساکنان خان شیخون در معرض گاز سارین بوده اند. با این حال آن کمیته در مورد اینکه چه کسی مسئول حمله بوده اظهار نظر نکرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption این گزارش ادعای دولت روسیه دایر بر اینکه ارتش سوریه یک انبار شیمیایی تروریست ها را هدف گرفته بود رد کرد

حالا محققان سازمان ملل می گویند که "دلایل قابل قبولی" برای این باور هست که نیروهای دولتی به خان شیخون حمله کردند. این شهر در کنترل شورشیان است.

آنها می گویند که مصاحبه با ۴۳ شاهد عینی، قربانی و امدادگر به همراه گزارش های اولیه نشان می دهد که یک سوخوی ۲۲ آن روز چهار حمله هوایی انجام داد. این گروه اشاره کرد که فقط ارتش سوریه از این نوع جنگنده استفاده می کند و تشخیص این مدل هواپیما آسان است به طوری که به سختی می توان آن را با شی پرنده دیگری اشتباه گرفت.

محققان با کمک تصاویر ماهواره ای و تحلیل گودال نتیجه گیری کردند که سه بمب متعارف و یک بمب حاوی گاز سارین از نوعی که با بمب های ساخت اتحاد سابق جماهیر شوروی همخوانی دارد بر خان شیخون افکنده شد.

آنها همچنین بیانیه های روسیه، متحد سوریه، دایر براینکه نیروی هوایی سوریه یک انبار مهمات شیمیایی تروریست ها را زد رد کردند. آنها گفتند بسیار بعید است یک حمله هوایی باعث انتشار گاز سارین از یک ساختمان در ابعادی شود که این همه کشته به جا گذارد.

آنها توضیح دادند که اگر این سناریو درست بود حمله هوایی در درجه اول باعث سوختن بخش اعظم مواد شیمیایی داخل انبار می شد یا آن را زیر خرابه ها مدفون می کرد. به گفته آنها در ثانی، این انبار باید همچنان به شدت آلوده می بود که شواهدی از این مساله وجود ندارد.

دیگر اینکه به گفته این گروه افرادی که علائم گاز سارین در آنها بروز کرد ساعت ها پیش از وقتی که مقام های روسیه آن را زمان حمله نیروی هوایی سوریه به انبار اعلام کردند ظاهر شدند.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه تاکید دارد که نیروهایش کلیه سلاح های شیمیایی خود را در معامله ای با میانجیگری آمریکا و روسیه نابود کرده است که پس از حمله ای با گاز سارین در حومه دمشق در سال ۲۰۱۳ بود.

ارتش آمریکا پس از حمله خان شیخون نتیجه گیری کرد که حمله کار دولت سوریه بوده و یک پایگاه هوایی این کشور که گفت حمله از آن انجام شد را موشک باران کرد.

بیشتر بخوانید:

فرانسه: نیروهای حامی اسد در خان شیخون از گاز سارین استفاده کرده‌اند

وزیر دفاع آمریکا: سوریه بدون شک مقادیری سلاح شیمیایی نگه داشته است

سازمان منع تسلیحات شیمیایی: در خان شیخون از سارین استفاده شد

بشار اسد: حمله شیمیایی ساختگی است

حمله موشکی آمریکا '۲۰ درصد جنگنده های سوریه را از دور خارج کرد'

آمریکا 'قصد ورود به جنگ سوریه را ندارد'