نماینده سازمان ملل: مخالفان اسد پیروز جنگ نیستند

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای دی میستورا با نزدیک دانستن شکست داعش در رقه آن را نقطه عطفی در سرنوشت سوریه دانست

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه از مخالفان بشار اسد خواسته است بپذیرند که در جنگ داخلی این کشور پیروز نشده اند.

آقای دی میستورا همچنین حکومت سوریه را پیروز جنگ ندانست و خواستار برقراری یک راه حل پایدار برای پایان دادن به جنگ داخلی شد.

استفان دی میستورا که هفته آینده در گفت و گوهای صلح سوریه در آستانه قزاقستان شرکت می کند، بار دیگر بر ضرورت دستیابی به یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ داخلی در این کشور تاکید کرد.

آقای دی میستورا با اشاره به پیشروی های اخیر ارتش سوریه، خطاب به مخالفان بشار اسد گفت امکان پیروزی در این جنگ برای آنها وجود ندارد.

آقای دی میستورا گفت: "پیام ما به مخالفان بسیار واضح است. اگر آنها در پی پیروزی در جنگ هستند، شواهد نشان می دهد که چنین نخواهد بود. بنابراین الان زمان کسب پیروزی با برقراری صلح است."

استفان دی میستورا همچنین با اشاره به پیشروی های ارتش بشار اسد تاکید کرد هیچ گروهی نمی تواند مدعی پیروزی در جنگ داخلی سوریه باشد.

او گفت: "پیروزی زمانی به دست می آید که یک راه حل طولانی مدت و پایدار برای برقراری صلح برقرار شود. در غیر این صورت، در ده سال آینده شاهد ادامه جنگ های چریکی کوچک و پراکنده در سراسر سوریه خواهیم بود و بازسازی رخ نخواهد داد."

آقای دی میستورا همچنین ابراز امیدواری کرد که گفت و گوهای آتی در شهر آستانه به پایان دادن درگیری ها در شهر دومیلیون نفری ادلب کمک کند.

او ابراز امیدواری کرد ساکنان ادلب با سرنوشت مشابه ساکن حلب مواجه نشوند.

آقای دی میستورا همچنین داعش را در حال شکست در دیرالزور و رقه دانست.

به گفته آقای دی میستورا شکست کامل داعش در منطقه دیرالزور به زودی اعلام خواهد شد و سپس با شکست این گروه در رقه در روزها و هفته های آتی، لحظه سرنوشت سازی برای آینده سوریه پدیدار خواهد شد.

او افزود: "سوال اینجاست که آیا دولت سوریه پس از آزادسازی دیرالزور و رقه برای گفت و گوی واقعی آمادگی خواهد داشت یا این که صرفا قصد دارد پیروزی خود را اعلام کند؟"

به گفته آقای دی میستورا پیروزی بدون برقراری روند سیاسی پایدار نخواهد بود.

موضوعات مرتبط