پرونده ضراب: آمریکا وزیر سابق دولت ترکیه را متهم کرد

Turkey's Economy Minister Mehmet Zafer Caglayan speaks during the Turkey-China Business Forum حق نشر عکس VGC/Getty Images
Image caption چالایان زمانی در دولت اردوغان وزیر اقتصاد ترکیه بود

دادستانی آمریکا یک وزیر سابق دولت ترکیه، مدیر کل سابق یک بانک دولتی و دو مقام دیگر این بانک را به توطئه برای دور زدن تحریم های ایران و سایر تخلفات متهم کرده است.

این اتهامات بخشی از پرونده رضا ضراب شهروند ایران و ترکیه است که در همین ارتباط در آمریکا تحت بازداشت است. دیگر فرد بازداشت شده در این پرونده محمد هاکان آتیلا از مدیران هالک بانک ترکیه است.

دادستانی نیویورک روز چهارشنبه اعلام کرد که محمد ظفر چالایان وزیر سابق اقتصاد، سلیمان اصلان مدیر سابق یک بانک بزرگ دولتی و دو مقام دیگر این بانک به نام های عبدالله هپانی و لوونت بالکان را به توطئه برای استفاده از سیستم مالی آمریکا برای انجام صدها میلیون دلار معامله به نمایندگی از سوی دولت ایران و سایر نهادهای ایرانی که براساس قوانین آمریکا هدف تحریم هستند متهم کرده است.

دروغ گفتن به مقام های آمریکایی درباره این معاملات، پولشویی در ارتباط با آن معاملات غیرقانونی، شامل میلیون ها دلار رشوه به چالایان، سلیمان اصلان و سایر افراد برای تسهیل معاملات از دیگر اتهامات آنهاست.

براساس این ادعانامه رضا ضراب، محمد هاکان آتیلا، محمد ضراب، کاملیا جمشیدی و حسین نجف زاده که قبلا در همین پرونده متهم شده بودند هم در این توطئه دست داشته اند.

رضا ضراب روز ۱۹ مارس ۲۰۱۶ و آتیلا روز ۲۷ مارس ۲۰۱۷ بازداشت شدند و محاکمه آنها قرار است روز ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷ در دادگاهی در نیویورک شروع شود.

براساس این ادعانامه چالایان، اصلان، بالکان، هپانی، محمد ضراب، جمشیدی و نجف زاده فراری هستند.

دادستانی آمریکا می گوید که این نقشه برای دور زدن تحریم ها علیه ایران عمدتا با استفاده از بانک دولتی ترکیه (ظاهرا اشاره ای به هالک بانک) انجام شد که اصلان مدیرکل آن بود، آتیلا معاون مدیر بانکداری بین المللی و بالکان دستیار معاون مدیر بانکداری بین المللی آن.

براین اساس متهمان از این بانک برای تسهیل فعالیت های رضا ضراب استفاده کردند تا با کمک شبکه شرکت هایش پول نقد و طلا در اختیار دولت ایران و نهادهای ایرانی بگذارد. در این عملیات نقش بانک دولتی ترکیه مخفی نگه داشته شد.

ادعا شده است که عبدالله هپانی کارمند رضا ضراب بود و در این عملیات به او کمک کرد.

در ادامه آمده است: "چالایان که در آن زمان وزیر اقتصاد ترکیه بود... ده ها میلیون دلار رشوه به صورت پول نقد و جواهرات در مقابل ارائه خدمات به دولت ایران و پنهان کردن این خدمات از مقام های دولت آمریکا دریافت کرد."

کلیه این نه نفر به توطئه برای کلاهبرداری از آمریکا، توطئه برای نقض قانون تحریم های ایران، توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری بانکی، توطئه برای ارتکاب پولشویی و حجم قابل توجهی کلاهبرداری بانکی و پولشویی روبرو هستند.

بیشتر بخوانید:

شهردار سابق نیویورک می‌تواند وکیل رضا ضراب شود

دو فرد نزدیک به ترامپ مشاور حقوقی رضا ضراب شدند

محاکمه رضا ضراب؛ دعوا بر سر نحوه جمع آوری مدارک

قاضی آمریکایی اعتراض وکلای رضا ضراب را رد کرد

اتهام دور زدن تحریم‌های ایران؛ هالک‌بانک نقل و انتقال غیر قانونی را تکذیب کرد