اسرائیل 'یک مرکز نظامی' را در سوریه بمباران کرد

حق نشر عکس Sana
Image caption فرماندهی کل ارتش سوریه حمله هوایی اسرائیل به یک مرکز نظامی در این کشور را تایید کرده است

هواپیماهای اسرائیلی یک مرکز نظامی سوریه را هدف قرار داده و خسارات و تلفاتی برجای گذاشته‌اند.

روز پنجشنبه، ١٦ شهریور (٧ سپتامبر)، فرماندهی کل ارتش سوریه اعلام کرد که هواپیماهای اسرائیلی در ساعت ٢ و ٤٢ دقیقه بامداد به وقت محلی "از حریم هوایی لبنان چند فروند موشک به سوی یکی از مراکز نظامی واقع در نزدیکی شهر مصیاف شلیک کردند که به خسارات مادی و کشته شدن دو نفر در این پایگاه منجر شد."

در بیانیه فرماندهی کل ارتش سوریه که خبرگزاری دولتی آن کشور - سانا - آن را منتشر کرده انگیزه این حمله "تلاشی مذبوحانه برای تقویت روحیه سازمان تروریستی داعش" عنوان شده است. مصیاف از شهرهای استان حماء در سوریه است.

+ سازمان ملل: حمله شیمیایی به خان شیخون کار دولت سوریه بود

+ نتانیاهو: ایران در سوریه و لبنان کارخانه تولید موشک می‌سازد

+ اسرائیل 'به انبار اسلحه ارسالی ایران برای حزب‌الله در دمشق حمله کرد'

+ حمله موشکی ایران؛ نتانیاهو به ایران هشدار داد اسرائیل را تهدید نکند

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دولتی سوریه در چهل کیلومتری دیرالزور - ارتش سوریه پیشروی نیروهای دولتی در مناطق تحت تصرف داعش را انگیزه حمله هوایی اسرائیل توصیف کرده است

این بیانیه می‌افزاید که در روزهای اخیر، ارتش سوریه توانسته است در چند محور علیه "تروریسم" به پیروزی دست یابد و عملیات روز پنجشنبه نیروی هوایی اسرائیل را "دلیلی بر حمایت اسرائیل از داعش و سایر سازمان‌های تروریستی" معرفی کرده است. فرماندهی کل ارتش سوریه در مورد "تبعات اینگونه اقدامات خصمانه برای ثبات و امنیت منطقه" هشدار داده است.

به گزارش سانا، قرار است به زودی اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر شود.

منابع نظامی اسرائیل در این مورد اظهارنظری نکرده و گفته‌اند که ارتش این کشور معمولا در مورد عملیات نظامی خود گزارشی منتشر نمی‌کند.

در اسرائیل، روزنامه جروزالم پست به نقل از "منابع خبری عرب" نوشته است که محلی که هدف حمله قرار گرفت از مراکز تحقیقاتی مرتبط با تولید تسلیحات شیمیایی بوده است. این روزنامه می‌افزاید که در جریان این حمله، چند کاروان نظامی حامل تسلیحات برای گروه حزب‌الله لبنان نیز هدف قرار گرفتند. این گزارش‌ها از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

به نوشته جروزالم پست، هواپیماهای اسرائیلی از آسمان دره بقاع واقع در لبنان به سوی اهداف نظامی داخل سوریه موشک شلیک کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نظامیان اسرائیلی در جولان - ادامه اشغال بلندی‌های جولان عامل ادامه خصومت بین سوریه و اسرائیل بوده است

همزمان، گروه ناظران حقوق بشر سوریه، که روند تحولات نظامی این کشور را نیز زیر نظر دارد، گفته است که موشک‌های اسرائیلی به "مرکز تحقیقات و مطالعات علمی" اصابت کرده که ایالات متحده قبلا آنرا کارخانه تولید تسلیحات شیمیایی سوریه توصیف کرده بود.

به گفته این گروه، یک اردوگاه نظامی در مجاورت این مرکز نیز برای انبار موشک‌های زمین به زمین مورد استفاده است و تعدادی پرسنل نظامی از ایران و حزب‌الله لبنان در آن مستقر هستند. مشخص نیست که آیا به این مرکز هم آسیبی رسیده است یا نه.

در ایران، خبرگزاری میزان - وابسته به قوه قضائیه - در خبری با عنوان "حمله هوایی رژیم صهیونیستی به کارخانه تولید موشک دوربرد سوریه" به نقل از پایگاه العربیه نوشته است که هدف حمله روز پنجشنبه یک کارخانه تولید موشک از نوع اس-٦٠ و انتقال آن به حزب‌الله لبنان بوده است. این پایگاه منبع خبری خود را مشخص نکرده است.

از زمان جنگ سال ١٩٦٧ اعراب و اسرائیل، ارتش اسرائیل بخشی از خاک سوریه در بلندی‌های سوق‌الجیشی جولان را در اشغال داشته و حکومت سوریه همواره ادامه اشغال این بخش از خاک خود را مانع اصلی در برابر هرگونه تلاش برای صلح بین دو کشور دانسته و موضعی تند علیه اسرائیل اتخاذ کرده است.

با اینهمه در جنگ داخلی سوریه، که به تضعیف توان نظامی و نفوذ سیاسی حکومت آن کشور منجر شد، اسرائیل موضع بی‌طرفی اتخاذ کرد اما در مواردی، هواپیماهای اسرائیلی هدف‌هایی در داخل خاک سوریه را مورد حمله قرار داده‌‌اند که معمولا انبارهای اسلحه و مهمات یا کاروان‌های حامل تسلیحات برای حزب‌الله لبنان بوده است.

در عین حال، با گسترش مشارکت نظامی روسیه و ایران به نفع حکومت سوریه در جنگ داخلی این کشور، دولت اسرائیل اخیرا نسبت به ادامه حضور ایران در سوریه پس از پایان جنگ ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدامات روسیه برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی شده است.

موضوعات مرتبط