وضعیت اضطراری درباره اعتیاد در میان بومی‌های کانادا

قبیله داکوتا تیپی، یکی از قبیله‌های بومی کانادا ست که درباره وخامت اعتیاد، وضعیت اصطراری اعلام کرده است. حق نشر عکس Facebook
Image caption قبیله داکوتا تیپی، یکی از قبیله‌های بومی کانادا ست که درباره وخامت اعتیاد، وضعیت اصطراری اعلام کرده است.

هفت قبیله از 'اقوام نخستین' کانادا در پی وخیم‌ترشدن وضعیت اعتیاد، شرایط اضطراری اعلام کرده‌اند.

شورای قبیله‌ای داکوتا اوجیبوی در استان منیتوبا کانادا گفته است اعتیاد به مواد مخدر افیونی، کراک، و متامفتامین (شیشه)، به افزایش جرم، خودکشی و مشکلات سلامتی منجر شده است.

آنها می‌گویند مشکل آن‌قدر وخیم است که اعتیاد مادران باعث شده لازم شود به ۶۰ درصد نوزادان این قبیله، بلافاصله بعد از تولد مورفین تزریق شود.

رهبران این هفت قبیله از اقوام نخستین، بومی‌های کانادا، از دولت کمک خواسته‌اند تا یک مرکز درمانی راه اندازند.

کنت چالمرز، رئیس شورای قبیله‌ای داکوتا اوجیبوی روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت: "وقتی مادربزرگ‌ها را می‌بینم که با نسخه مواد مخدر می‌گیرند، و آن را به دیگران می‌دهند، الآن دیگر درست در خود قبیله‌های ماست که این مواد دست‌به‌دست می‌شود؛ از مادربزرگ و پدربزرگ به پایین."

او گفته است: "با الکل، خشونت می‌آمد؛ اما این موضوع دیگری است. دارد به خشونت افراطی تبدیل می‌شود."

او و رهبران شش قبیله دیگر در نشست خبری‌شان تلاش کردند درباره این بحران اطلاع‌رسانی کنند و از دولت کانادا خواستند آنها را حمایت کند.

رهبران هفت قبیله بومی کانادا می‌گویند با پلیس محلی همکاری می‌کنند تا مواد مخدر را از جامعه خود دور نگه دارند و هر کس را که موقع فروش مواد مخدر بگیرند، از قبیله تبعید می‌کنند.

آنها هم‌چنین تلاش دارند با مداخله اجتماعی و آموزش، با پیش‌گیری جلوی سوء مصرف مواد مخدر را بگیرند. ولی می‌گویند برای درمان افرادی که دیگر معتاد شده‌اند، به کمک دولت نیاز دارند.

اعضای این قبایل می‌گویند هرچند مساله مواد مخدر از قبل در این جوامع وجود داشته اما در چند سال گذشته که کل کانادا و آمریکای شمالی با معضل فراگیر سوءمصرف مواد مخدر افیونی گلاویز شده، این مشکل در قبایل بومی هم وخیم‌تر شده است.

ریک هد، سرپرست فرماندهی پلیس قبیله داکوتا اوجیبوی، می‌گوید: "مواد مخدر پیچیده‌ای از راه می‌رسند و مردم دارند از آنها لطمه می‌بینند و مردم دارند با آنها می‌میرند. مردم گیر انواع مختلفی از مواد مخدر افتاده‌اند؛ چه الکل، چه مواد مخدر نسخه‌ای، و چه شیشه."

موضوعات مرتبط