واکنش سرد جمهوری‌خواهان به توافق ترامپ و دموکرات‌ها درباره بودجه دولت

چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات در سنا، در دیدارش با رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید حق نشر عکس Getty Images
Image caption چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات در سنا، در دیدارش با رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید

جمهوری‌خواهان به توافق دونالد ترامپ و دموکرات‌ها درباره بودجه دولت واکنش سردی نشان داده‌اند. رئیس‌جمهوری آمریکا بر سر بودجه سال آینده و همین‌طور تخصیص فوری بودجه برای بازسازی بعد طوفان هاروی، با حزب رقیب توافق کرده‌ است.

آقای ترامپ روز چهارشنبه پیش‌نهاد دموکرات‌ها را پذیرفت که سقف بدهی دولت را برای سه ماه افزایش دهند.

این پیش‌نهاد چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا و نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان بوده است.

به این ترتیب رئیس‌جمهوری آمریکا خلاف پیش‌نهاد حزب خودش عمل کرده است. جمهوری‌خواهان می‌خواستند افزایش سقف بدهی دولت را برای مدت طولانی‌تری و تا بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای پاییز سال آینده تمدید کنند.

درست بلافاصله بعد از اعلام این توافق بین رئیس‌جمهوری آمریکا و حزب رقیب، طرح کمک ۸ میلیارد دلاری به آسیب‌دیدگان طوفان هاروی هم در مجلس نمایندگان رای آورد و انتظار می‌رود روز جمعه در سنا هم تصویب شود.

کنگره آمریکا هم‌چنان باید درباره مواد مورد توافق دونالد ترامپ و دموکرات‌های کنگره رای بگیرد.

جمهوری‌خواهان با تردید و به‌سردی درباره این توافق رئیس‌جمهور با حزب رقیب واکنش نشان داده‌اند.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان و چهره ارشد جمهوری‌خواهان، و همین‌طور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا، با لحن سردی درباره این توافق حرف زده‌اند هرچند آن را امتیازی برای رئیس‌جمهوری برشمرده‌اند که در پی "چاره‌جویی فراحزبی در مقابل بحران چندین طوفان ویران‌کننده" است.

با وجود واکنش غیرصریح رهبران جمهوری‌خواه در کنگره، بعضی چهره‌های عمده این حزب نارضایتی خود را از این توافق نشان داده‌اند.

مارک واکر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، از طرف بزرگ‌ترین فراکسیون جمهوری‌خواهان، با توافق رئیس‌جمهوری و دموکرات‌ها مخالفت کرده است.

او در نامه‌ای سرگشاده نوشته است که طرح مورد توافق، هیچ اثری ندارد جز این‌که "وضع کنونی افزایش مخارج دولت را ادامه می‌دهد یا حتی بدتر می‌کند."

رئیس این فراکسیون جمهوری‌خواهان گفته است: "به نظر می‌رسد این طرح، آرای کافی جمهوری‌خواهان برای تصویب را ندارد."

حزب جمهوری‌خواه حامی کوچک‌شدن دولت فدرال و کاهش هزینه‌های دولتی است. دولت آمریکا با افزایش سقف بدهی، می‌تواند با وجود کسری بودجه، هزینه‌هایش را افزایش دهد.

این حزب در سال‌های ریاست‌جمهوری باراک اوباما از حزب دموکرات، بارها سر افزایش بدهی دولت جلوی او ایستاد و حتی با خودداری از تصویب بودجه درخواستی، دولت آمریکا را برای چند هفته به تعطیلی کشید.

پل رایان، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، در اولین واکنش به توافق دونالد ترامپ با دموکرات‌ها، آن را "غیرقابل‌اجرا" دانست و گفت این‌که دموکرات‌ها بحث سر کسری بودجه را با نیاز شهروندان طوفان‌زده گره زده‌اند، "نامعقول" خواند.

گزارش شده است که استیو منوکین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، از رئیس‌جمهوری خواسته بود که در پی توافق طولانی‌مدت‌تری برای افزایش بدهی دولت باشد؛ هرچند او هم تاکید کرده بود که برای ارسال فوری کمک به آسیب‌دیدگان طوفان هاروی، افزایش بدهی دولت ضروری است.

حتی بعضی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره گفته‌اند که دونالد ترامپ با این توافق، "یک انبار بزرگ مهمات به دموکرات‌ها داد و از آنها دعوت کرد که کلا حزب جمهوری‌خواه را گروگان بگیرند."

با توافق کنونی، تصمیم‌گیری سر بودجه دولت آمریکا به نیمه دوم ماه دسامبر موکول شده است؛ چیزی که جمهوری‌خواهان تلاش داشتند از آن اجتناب کنند.

مارک مدوز، رئیس فراکسیون جمهوری‌خواهان محافظه‌کار در مجلس نمایندگان، از این توافق انتقاد کرده و گفته است: "آن‌قدر این اطراف [پایتخت آمریکا] زندگی کرده‌ام که بدانم در دسامبر هیچ اتفاق خوبی در واشنگتن نمی‌افتد. به جز چراغانی‌های کریسمس."

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption توافق ترامپ و دموکرات‌ها شامل تسریع در تخصیص بودجه به بازسازی بعد طوفان هاروی بوده است.