دولت میانمار مذاکره با شورشیان روهینگیا را رد کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسلمانان میانمار می‌گویند دولت به دنبال نسل‌کشی این اقلیت دینی است

به نظر می‌رسد دولت میانمار آتش‌بس یکجانبه "ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان" را رد کرده باشد. هم زمان، یک مقام ارشد دولت بنگلادش، میانمار را به ارتکاب نسل کشی علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرده است.

شورشیان مسلمان که تحت عنوان "ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان" با دولت میانمار می‌جنگند در شبکه توییتر اعلام کرده بودند که با هدف اجازه دادن به فعالیت‌های انسان‌دوستانه به مردم در مناطق جنگ‌زده از روز یکشنبه (۱۰ سپتامبر) عملیات خود را به مدت یک ماه متوقف می کنند.

شورشیان از نیروهای حکومت مرکزی خواسته‌ بودند که به طور متقابل حملات خود را متوقف کنند، ولی زاو هتای، سخنگوی دولت میانمار، یکشنبه اعلام کرد: "ما هیچ سیاستی مبنی بر مذاکره با تروریست‌ها نداریم."

سازمان ملل متحد برآورد می‌کند که از زمان آغاز درگیری مسلحانه بین شورشیان مسلمان و نیروهای دولتی حداقل ۲۹۴ هزار نفر از روهینگیا گریخته‌ باشند؛ اکثر این پناهجویان در شرایط نابسامانی از راه دریا وارد بنگلادش شده‌اند.

عبدالحسن محمود علی، وزیر امور خارجه بنگلادش، روز یکشنبه میانمار را به ارتکاب نسل کشی متهم کرد.

او گفت که رهبران میانمار به دروغ روهینگیایی‌ها را "مهاجران غیرقانونی بنگالی" می‌خوانند و شبه نظامیان را "تروریست‌های بنگالی" توصیف می‌کنند.

روز شنبه یکی از مقامات میانمار به بی‌بی‌سی گفت دولت فقط به بعضی از مسلمانان روهینگیا که از کشور گریخته‌اند، اجازه بازگشت می‌دهد و همه آنان مجاز به بازگشت نیستند.

وین میات آی، یکی از وزرای دولت میانمار، گفت فقط مسلمانانی می‌توانند باز گردند که ثابت کنند شهروند میانمار بوده و در این کشور زندگی کرده‌اند.

به این ترتیب، اکثر مسلمانان روهینگیا نمی‌توانند به کشورشان بازگردند چون آنها شهروند میانمار به حساب نمی‌آیند و بیشتر مردم این کشور عمدتا بودایی، آنها را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند.

موضوعات مرتبط