سازمان ملل: خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا تمام نشانه‌های پاکسازی قومی را دارد

آوارگان روهینگیا حق نشر عکس Reuters

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفته است که عملیات امنیتی علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار (برمه) "نمونه کلاسیک پاکسازی قومی" است.

آقای حسین از دولت میانمار خواست هر چه سریع‌تر "عملیات خشونت‌آمیز نظامی جاری" علیه اقلیت مسلمانان روهینگیا را متوقف کند.

همزمان دالایی لاما، رهبر بودایی‌های تبت درخصوص فرار آوارگان روهینگیایی از میانمار، در جمع خبرنگاران گفته است که اگر بودا بود، به آنها کمک می‌کرد. میانمار دارای اکثریت بودایی است. پیشتر دالایی لاما، از آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح سازمان ملل که در عمل رهبر میانمار است، خواسته بود تا برای توقف خشونتها علیه اقلیت روهینگیا، اقدامات بیشتر انجام دهد.

درخواست سازمان ملل در حالی مطرح شده است که دولت میانمار آتش‌بس یکجانبه "ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان" را رد کرده است.

شورشیان مسلمان که تحت عنوان "ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان" با دولت میانمار می‌جنگند در شبکه توییتر اعلام کرده بودند که با هدف اجازه دادن به فعالیت‌های انسان‌دوستانه به مردم در مناطق جنگ‌زده از روز یکشنبه (۱۰ سپتامبر) عملیات خود را به مدت یک ماه متوقف می‌کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسلمانان میانمار می‌گویند دولت به دنبال نسل‌کشی این اقلیت دینی است

شورشیان از نیروهای حکومت مرکزی خواسته‌ بودند که به طور متقابل حملات خود را متوقف کنند، ولی زاو هتای، سخنگوی دولت میانمار، یکشنبه (۱۰ سپتامبر) اعلام کرد: "ما هیچ سیاستی مبنی بر مذاکره با تروریست‌ها نداریم."

پیشتر عبدالحسن محمود علی، وزیر امور خارجه بنگلادش، میانمار را به ارتکاب نسل‌کشی علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرد.

سازمان ملل متحد برآورد می‌کند که از زمان آغاز درگیری مسلحانه بین شورشیان مسلمان و نیروهای دولتی حداقل ۲۹۴ هزار نفر از اقلیت روهینگیا گریخته‌ باشند. اکثر این پناهجویان در شرایط نابسامانی از راه دریا وارد بنگلادش شده‌اند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که رهبران میانمار به دروغ روهینگیایی‌ها را "مهاجران غیرقانونی بنگالی" می‌خوانند و شبه نظامیان را "تروریست‌های بنگالی" توصیف می‌کنند.

روز شنبه (۹ سپتامبر) یکی از مقامات میانمار به بی‌بی‌سی گفت دولت فقط به بعضی از مسلمانان روهینگیا که از کشور گریخته‌اند، اجازه بازگشت می‌دهد و همه آنان مجاز به بازگشت نیستند.

وین میات آی، یکی از وزرای دولت میانمار، گفت فقط مسلمانانی می‌توانند باز گردند که ثابت کنند شهروند میانمار بوده و در این کشور زندگی کرده‌اند.

به این ترتیب، اکثر مسلمانان روهینگیا نمی‌توانند به کشورشان بازگردند چون آنها شهروند میانمار به حساب نمی‌آیند و بیشتر مردم این کشور عمدتا بودایی، آنها را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند.

موضوعات مرتبط