تاکید آلمان و روسیه بر 'راه‌حل دیپلماتیک' برای بحران کره شمالی

North Korean leader Kim Jong-un, centre, waves during a celebration, surrounded by high-ranking military officials and nuclear scientists. In the background, an orchestra and row of standing women can be seen on stage حق نشر عکس KCNA
Image caption کیم جونگ اون در پی تازه ترین آزمایش موشکی در مراسمی در قدردانی از دانشمندان و مهندسان شرکت کرد

رهبران آلمان و روسیه در یک تماس تلفنی بر حل مسالمت‌آمیز بحران کره شمالی تاکید کرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در این مکالمه تاکید کرده‌اند که این بحران تنها از راه دیپلماتیک و با گفت‌و‌گوی سیاسی قابل‌حل است.

به گفته سخن‌گوی دولت آلمان، خانم مرکل در این گفت‌وگوی تلفنی از تلاش‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تشدید تحریم‌ها علیه کره شمالی حمایت کرده است.

اما این‌طور که گزارش شده، رئیس‌جمهوری روسیه بدون اظهارنظری درباره تحریم‌های جدید، از "بی‌توجهی" کره شمالی به قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرده است.

پیش‌تر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته بود که برنامه اتمی کره شمالی "یک تهدید جهانی و نیازمند یک واکنش جهانی است."

او در برنامه اندرو مار در بی‌بی‌سی گفت: "این البته شامل ناتو هم هست." اما نگفت که آیا حمله‌ای به گوام، جزیره در قلم‌رو آمریکا در اقیانوس آرام، واکنش جمعی ناتو را به دنبال خواهد داشت.

طبق ماده پنجم پیمان ناتو، حمله به یکی از اعضای این پیمان نظامی، حمله‌ای به همه اعضا تلقی خواهد شد.

گوام محل استقرار یک پایگاه نظامی آمریکاست و در هفته‌های اخیر بیشتر معرض تهدیدهای شدید لفظی کره شمالی بوده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت: "من در مورد این‌که آیا ماده پنج در چنین وضعیتی به کار گرفته خواهد شد یا نه قصد گمانه‌زنی ندارم. حرفی که می‌توانم بزنم این است که ما کاملا بر چگونگی کمک به یافتن یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای این مناقشه و فشار بر کره شمالی برای متوقف‌کردن برنامه‌های موشکی و اتمی‌اش متمرکز هستیم."

او از کره شمالی خواست از توسعه سلاح های اتمی دست بردارد و آن را نقض فاحش قطعنامه های شورای امنیت و "تهدیدی علیه صلح و ثبات بین المللی" خواند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ینس استولتنبرگ گفت در مورد واکنش ناتو در مورد حمله به گوام اظهار نظر نخواهد کرد

ناتو قبلا آزمایش های موشکی و اتمی کره شمالی را محکوم کرده اما به عنوان یک ائتلاف نظامی مستقیما در فعالیت های دیپلماتیک برای حل آن نقش ندارد.

هم‌زمان اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد چگونگی رسیدگی به این بحران در پی تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی از روی ژاپن اختلاف نظر دارند.

آمریکا متن قطع‌نامه‌ای را برای افزایش تحریم‌ها آماده کرده که براساس آن آخرین منابع درآمد پیونگ‌یانگ قطع شود و هم‌چنین واردات نفتی این کشور ممنوع می‌شود.

با این حال روسیه نسبت به تحریم‌های بیشتر ابراز تردید کرده و می‌گوید تحریم‌های جاری هم تاثیر کمی داشته‌اند.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا، در برنامه اندرو مار گفت که آمریکا حق دارد از سایر اعضای سازمان ملل بخواهد به دفاع از سرزمین‌هایش کمک کند اما کار نباید به آن‌جا برسد.

او گفت: "باید به هر قیمتی شده از بدل‌شدن این بحران به یک مناقشه نظامی جلوگیری کنیم. به همین دلیل ما در سازمان ملل سخت تلاش می‌کنیم قطع‌نامه بهتری تصویب کنیم و تحریم‌های جاری را اعمال کنیم. ما مشغول بررسی تحریم‌ها در سراسر اتحادیه اروپا هستیم و البته سعی داریم چین را قانع کنیم همسایه‌اش را مهار کند."

تحلیل‌گران معتقدند که مناقشه نظامی با کره شمالی برای پیونگ‌یانگ و هم‌چنین کره جنوبی ویران‌گر خواهد بود؛ و برخی می‌گویند که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بیشتر به دنبال یک بازدارنده اتمی است تا برنامه‌ریزی برای شروع جنگ.

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ اون روز سوم سپتامبر درحال بررسی تجهیزات نظامی

موضوعات مرتبط