'۱۸ کشته' در حمله داعش به پلیس مصر در شبه‌جزیره سینا

Image caption از سال ۲۰۱۳ تا کنون که گروه داعش قدرت گرفته است، شبه‌نظامیان وابسته به آن صدها سرباز و پلیس مصری را کشته‌اند.

مقام‌های مصری می‌گویند در حمله‌ای به کاروان نیروهای پلیس که گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته است، دست‌کم ۱۸ نیروی پلیس کشته شده‌اند.

شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی در این حمله در نزدیکی شعر عریش، ابتدا یک بمب کنارجاده‌ای منفجر کردند که طبق گزارش‌ها، به سه خودرو زرهی و یک خودرو دیگر که تجهیزات اختلال سیگنال حمل می‌کرده، آسیب زده است.

بعد آنها به روی کسانی که همراه این کاروان بودند آتش گشودند و با مسلسل آنها را به رگبار بستند.

وزیر کشور تایید کرده که حمله‌ای رخ داده است و چندین پلیس در جریان آن کشته شده‌اند.

از سال ۲۰۱۳ تا کنون که گروه داعش قدرت گرفته است، شبه‌نظامیان وابسته به آن صدها سرباز و پلیس مصری را کشته‌اند.

این اسلام‌گرایان افراطی هم‌چنین ده‌ها نفر را در حمله به اقلیت قبطی مسیحی در نقاط مختلف مصر کشته‌اند و هم‌چنین مسئولیت بمب‌گذاری در هواپیمای گردش‌گران را که سال ۲۰۱۵ در شبه‌جزیره سینا سقوط کرد، به عهده گرفته‌اند. در آن سانحه همه ۲۲۴ نفر که سوار هواپیما بودند کشته شدند.

بیانیه وزارت کشور می‌گوید در حمله روز دوشنبه، کاروان نیروهای پلیس داشته در مسیر عریش و قنطره حرکت می‌کرده است که یک خودرو مشکوک تلاش کرده به میان این کاروان براند.

این بیانیه دولت مصر افزوده است: "وقتی ماموران پلیس سراغ این خودرو رفتند، منفجر شد و به خودروهای گشتی آسیب زد. بعد از آن بین ماموران پلیس و تروریست‌ها تیراندازی در گرفت، که به کشته‌شدن و زخمی‌شدن چندین پلیس منجر شد."

دولت مصر هنوز درباره شمار کشته‌شدگان چیزی نگفته است.

در ماه ژوئیه هم دست‌کم ۲۳ سرباز پلیس مصر در انفجار انتحاری یک خودرو بمب‌گذاری‌شده که یک ایست بازرسی نزدیک مرز غزه را هدف گرفت، کشته شدند.

گروه داعش از طریق وبسایت اعماق که خبرگزاری این گروه شناخته می‌شود، اعلام کرده که پشت این حمله بوده است.

یک روز پیش از این حمله وزارت کشور گفته بود نیروهای امنیتی مصر، ۱۰ مظنون به عضویت در گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا را در یورش به دو آپارتمان در قاهره کشته‌اند.

این بیانیه دولت مصر می‌گفت کارآگاه‌ها اطلاعاتی گرفته بودند درباره این‌که گروهی از شبه‌نظامیان از شبه‌جزیره سینا راهی پایتخت شده بودند تا حمله‌هایی علیه استان‌های همسایه ترتیب دهند.

موضوعات مرتبط