توفان ایرما؛ برق شش و نیم میلیون خانه در فلوریدا قطع شد

Flooding in Miami's Brickell neighbourhood, 10 September حق نشر عکس Reuters
Image caption سیل در محله بریکل میامی

مقام ها می گویند برق حدود شش و نیم میلیون خانه در فلوریدا که دو سوم مجموع خانه های مسکونی در این ایالت را تشکیل می دهد در پی عبور توفند مرگبار ایرما قطع شده است.

با عبور بخش اصلی توفان از فلوریدا عملیات امدادی در جریان است و مهندسان برای وصل کردن برق تلاش می کنند اما دسترسی به بسیاری از نواحی هنوز ممکن نیست.

جزایر فلوریدا کیز و بخش های غربی ایالت بیشترین خسارات را در این توفان فوق استوایی (توفند) دیدند.

ایرما روز یکشنبه وارد خاک اصلی فلوریدا شد اما روز دوشنبه درحالی که همچنان رو به شمال می رود ضعیف و تبدیل به یک توفان استوایی شد.

این توفان که هفته پیش باعث مرگ حداقل ۳۷ نفر در منطقه کارائیب شده بود در فلوریدا باعث مرگ 4 نفر شده است.

دو مامور پلیس در اثر تصادف اتومبیل در بخش هاردی در مرکز فلوریدا کشته شدند. یک مرد روز شنبه در شهر ماراتن در فلوریدا کیز در اثر برخورد اتومبیلش به یک درخت کشته شد. یک نفر دیگر هم در نزدیکی اورلاندو در تصادف اتومبیل کشته شد.

به گزارش "میامی هرالد" ریک اسکات فرماندار فلوریدا گفت که "هنوز وقت بیشتری لازم است" تا مردم بتوانند به خانه هایشان برگردند.

او صبح دوشنبه هنگام بازدید هوایی از خسارات وارده به جزایر کیز گفت: "خطوط برق در سراسر ایالت افتاده. جاده هایی داریم که غیرقابل عبور است، برای همین همه باید صبور باشند تا با تلاش این مشکلات را حل کنیم."

راه میان کیز و خاک اصلی فلوریدا هم اکنون بسته است تا ۴۲ پلی که دو ناحیه را وصل می کند برای یافتن خسارات احتمالی بازرسی شود. گزارش ها حاکیست که ۱۰ هزار نفر از مردم کیز هنگام عبور توفان در خانه هایشان ماندند.

مرکز ملی توفند آمریکا گفت که چشم توفان در ساعت ۱۶:۰۰ به وقت گرینویچ وارد جنوب جورجیا، ایالتی واقع در شمال فلوریدا، شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بخش های هاوانا پایتخت کوبا زیر آب است

هرچند میامی، بزرگترین شهر فلوریدا، از چشم (کانون) توفان در امان ماند اما بخش های بزرگی از شهر زیر آب رفت. کابل های برق در این شهر قطع شده و به گفته مقام ها ۷۲ درصد خانه ها برق ندارند.

در ساحل غربی فلوریدا تصاویر هوایی از شهر ناپل، واقع در ساحل خلیج مکزیک، خیابان های آب گرفته و خانه های تخریب شده را نشان می دهد. چشم توفند دیروز از کنار هم شهر گذشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که این توفان را یک "هیولای بزرگ" توصیف کرده کمک های اضطراری فدرال در اختیار فلوریدا گذاشته است.

دیم لوماس ساکن میامی از خانه خود در طبقه ۳۵ یک برج در میامی تلفنی به خبرگزاری رویترز گفت: "ما دایم تاب خوردن ساختمان را احساس می کنیم."

حدود ۶.۳ میلیون نفر در این ایالت پیش از رسیدن توفان دستور تخلیه گرفته بودند.

فرودگاه های بین المللی فورت لادردیل-هالیوود و میامی روز دوشنبه بسته بود.

در بعضی شهرها از جمله میامی مقررات منع تردد شبانه اعلام شده است. در این شهر ۱۳ نفر به ظن غارت اموال دستگیر شده اند.

نواحی ای که دستخوش ایرما بوده اند

ایرما قوی ترین توفان فوق استوایی در اقیانوس اطلس در یک دهه اخیر است و قبل از این باعث خسارات گسترده در چند جزیره منطقه کارائیب شده است:

کوبا: مقام ها از "خسارات قابل توجه" صحبت کرده اند اما جزییات زیادی ارائه نکرده اند با این حال کسی در کوبا کشته نشده است. برق در هاوانا پایتخت قطع است.

سن مارتین و سن بارتلمی: به گفته مقام های فرانسوی از هر ده خانه در سن مارتین شش خانه اکنون غیرقابل سکونت است. به گفته مقام ها نه نفر کشته و هفت نفر در بخش های فرانسوی جزیره مفقود هستند و ۴ نفر هم در بخش هلندی جزیره موسوم به سینت مارتن کشته شده اند.

جزایر ترک و کایکوس: خسارات گسترده گزارش می شود اما ابعاد دقیق آن معلوم نیست.

باربودا: گفته می شود که این جزیره کوچک اکنون "به سختی قابل سکونت" است و ۹۵ درصد خانه های آن خسارت دیده. مرگ یک نفر در آنجا تایید شده است.

آنگیلا: خسارات گسترده است و مرگ یک نفر تایید شده.

پورتو ریکو: بیش از شش هزار ساکن نواحی آمریکایی در سرپناه ها به سر می برند و بسیاری از خانه ها برق ندارند. حداقل سه نفر کشته شده اند.

جزایر ویرجین بریتانیا: خسارات گسترده گزارش می شود و پنج نفر مرده اند.

جزایر ویرجین آمریکا: خسارات وارده به زیرساخت ها گسترده گزارش می شود و مرگ ۴ نفر تایید شده.

هاییتی و جمهوری دومنیکن: توفان هر دو را زیر شلاق گرفته اما خسارات برخلاف نگرانی های اولیه زیاد نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شماری از تصادفات مرگبار در فلوریدا به توفان نسبت داده می شود
حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Reuters
Image caption بونیتا اسپرینگز قبل و بعداز توفان
حق نشر عکس Reuters
Image caption محل بریکل میامی قبل و بعد از سیل

موضوعات مرتبط