فوکوشیما؛ دادگاه شرکت برق توکیو را موظف به پرداخت غرامت کرد

فوکوشیما حق نشر عکس AFP

دادگاهی در ژاپن امروز (جمعه ۲۲ سپتامبر) حکم کرد که شرکت برق توکیو باید به گروهی از ساکنان قبلی فوکوشیما غرامت بپردازد.

پس از زلزله سال ۲۰۱۱ و سونامی متعاقب آن که باعث آسیب دیدن نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما و نشت مواد رادیواکتیو از آن شد، این دومین باری است که دادگاهی در ژاپن حکم غرامت برای بازماندگان فوکوشیما صادر می‌کند.

دادگاه استان چیبا در شرق توکیو که این حکم را صادر کرده دولت را موظف به پرداخت غرامت ندانسته است، در حالی که دادگاهی دیگر حدود شش ماه پیش هم دولت را موظف به پرداخت غرامت کرده بود و هم شرکت برق توکیو را، البته به گروهی دیگر از بازماندگان.

شرکت برق توکیو با دعاوی حقوقی بزرگی مواجه است، ۱۲ هزار نفر از ساکنان سابق فوکوشیما سی شکایت گروهی مشابه تنظیم کرده و به دنبال دریافت غرامت هستند.

در این پرونده که در دادگاه چیبا مطرح بود ۴۵ نفر از ساکنان شهر به دلیل فشار روانی ترک محل زندگی درخواست معادل ۲۵ میلیون دلار غرامت کرده بودند.

دادگاه حکم کرد که شرکت برق توکیو برای ۴۲ نفر از این افراد باید معادل ۳.۳ میلیون دلار غرامت بپردازد. شرکت نیروی توکیو گفته است که پس از بررسی دقیق‌تر حکم دادگاه درباره آن اظهار نظر خواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تجمع در اعتراض به شرکت برق توکیو

در سال ۲۰۱۱، زلزله‌ای به بزرگی ۹ باعث پدیدآمدن سونامی بزرگی شد که سواحل شمال شرقی ژاپن را در هم کوبید و به سه رآکتور فوکوشیما هم آسیب زد و باعث شد که مرکز رآکتور ذوب شود و مواد رادیواکتیو به دریا و منطقه اطراف نیروگاه نشت کند.

این حادثه جان پانزده هزار نفر را گرفت، بیش از صد هزار نفر آواره شدند و دو میلیون نفر دیگر از اهالی فوکوشیما که مجبور به ترک محل سکونت خود نشدند، باید تا سال‌ها مرتب معاینه و آزمایش شوند؛ کما اینکه دولت ژاپن سال پیش اولین مورد سرطان مرتبط با سانحه نیروگاه اتمی فوکوشیما را تائید کرد.

از شرکت برق توکیو و دولت ژاپن بشدت انتقاد شد که چرا خطر بلایای طبیعی را نادیده گرفته بودند، علاوه بر این، واکنش دولت و شرکت برق هم به این حادثه انتقادهای شدیدی را برانگیخت.

در ماه دسامبر سال گذشته دولت ژاپن برآورد خود را از هزینه تخریب نیروگاه فوکوشیما را دو برابر کرد و پیش‌بینی کرد که این کار معادل ۱۹۲ میلیارد دلار برای این کشور هزینه خواهد داشت.

شرکت برق توکیو اکنون بشدت زیر فشار است تا نحوه اداره نیروگاه‌های هسته‌ای خود را اصلاح کند و بهبود ببخشد.

تخمین زده شده پاکسازی فوکوشیما از مواد رادیو اکتیو سی سال طول بکشد.