حبس برای بازیگر سابق پورن که خود را 'جهادی' جا زده بود

متهم در دادگاه حق نشر عکس Getty Images

دادگاهی در شهر دوسلدورف آلمان، یکی از ماموران سابق سازمان اطلاعات داخلی این کشور را به یک سال حبس تعلیقی محکوم کرده است.

اتهام این فرد که از او در رسانه‌های این کشور "روکه م." نام برده شده است اقدام برای افشای اسرار حکومتی اعلام شده است.

این فرد که در گذشته هنرپیشه فیلم‌های پورن همجنسگرایان مرد بوده، در اینترنت وانمود می‌کرده که یک "جهادی" است.

این مرد ۵۲ ساله برای اولین بار در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ دستگیر شد.

در آن زمان تصور می‌شد یک فردی جهادی در سازمان جاسوسی آلمان نفوذ کرده است.

هشت ماه بعد (ژوئیه ۲۰۱۶) بعد از اینکه هیچ مدرکی برای اثبات "توطئه حمله" و یا ارتباط این مرد با گروه‌های تندروی اسلامگرا پیدا نشد، دادستان‌های آلمانی او را با تبرئه از بیشتر اتهامات، آزاد کردند.

روکه م. به دادگاه گفته است به دلیل اینکه "حوصله‌اش سررفته بوده" در فضای مجازی خود را به عنوان یک فرد جهادی جا زده و وانمود می‌کرده که در حال طراحی یک حمله است.

او در ابتدای شروع محاکمه خود در دادگاه گفته است: "من هرگز با هیچ فرد جهادی ملاقات نداشته‌ام. در آینده هم هیچ وقت این کار را نخواهم کرد. کل ماجرا برای من شبیه به یک بازی بود."

حق نشر عکس AFP
Image caption متهم به دادگاه گفته بود در تعطیلات آخر هفته حوصله‌اش سر رفته و در فضای مجازی خود را به عنوان یکی از جهادی‌ها جا زده است

این مرد که چهار فرزند دارد همچنین گفته است از آن جا که در سازمان امنیت داخلی آلمان که در این کشور به نام "دفتر حفاظت از قانون اساسی" شناخته می‌شود، کار می‌کرده، به عنوان بخشی از کار روزانه خود فعالیت‌های گروه‌های تندروی اسلامی را رصد می‌کرده است.

او در عین حال گفته در تعطیلات آخر هفته، زمانی که با پسر معلولش در خانه بوده، حوصله‌اش سر رفته و در فضای مجازی خود را غرق دنیای جهادگرایان اسلامی کرده و خود را به عنوان یکی از آنها جا زده است.

او به دادگاه گفته: "این فراری بود از واقعیت."

این مرد ۵۲ ساله با یکی از مظنونان اسلامگرایان تندرو هم در باشگاه ورزشی قرار ملاقات گذاشته بود؛ هر چند گفته "هیچ وقت قصد نداشته به دیدار او برود."

آقای روکه م. زمانی به دام افتاد که به یکی از همکاران خود که به طور مخفیانه فعالیت می‌کرد پیشنهاد ارائه اطلاعات طبقه‌بندی شده درباره عملیات سازمان امنیت داخلی آلمان را داده بود.

این پرونده در ابتدا باعث سوالات اساسی درباره عملکرد سازمان اطلاعات آلمان شده بود و این‌که چطور یک فرد جهادی توانسته به این تشکیلات رخنه کند.

اما با نبود مدارک کافی، این فرد فقط در اقدام برای در اختیار گذاشتن اطلاعات سری کشور مجرم شناخته شده است.

موضوعات مرتبط