عربستان خواهان لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق شد

اقلیم کردستان حق نشر عکس AFP
Image caption دولت خودگردان اقلیم کردستان می‌گوید همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق طبق برنامه در روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهر ماه) برگزار خواهد شد

عربستان سعودی ابراز امیدواری کرده است که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، از برگزاری همه‌پرسی جدایی این اقلیم خودداری کند "تا مبادا عراق و منطقه در پی آن با خطرهای جدیدی روبرو شوند".

یک "منبع مسئول" به خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گفت که با توجه به "اوضاع نابسامان منطقه و جهت پرهیز از به وجود آمدن بحرانی جدید که پیامدهای منفی سیاسی، سیاسی و امنیتی و انسانی به همراه خواهد داشت"، عربستان امیدوار است که آقای بارزانی در تصمیمی "حکیمانه" برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را لغو کند.

"جلوگیری از متفرق کردن تلاش‌های صورت گرفته برای برقراری صلح در منطقه، مبارزه با تروریسم، و همسو بودن با موضع‌گیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی" از جمله دیگر دلایل عربستان برای درخواست توقف برگزاری رفراندوم عنوان شده است.

عربستان سعودی از گروه‌های مختلف عراقی خواسته برای تحقق منافع ملت عراق پای میز مذاکره بنشینند و برای برقراری ثبات و امنیت در این کشور و حمایت از تمامیت ارضی آن گام بردارند.

با وجود مخالفت ‌شدید دولت مرکزی عراق و درخواست‌های بین‌المللی برای لغو یا تعویق همه‌پرسی، دولت خودگردان اقلیم کردستان اعلام کرده است که همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق طبق برنامه قبلی در روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهر ماه) برگزار خواهد کرد.

ایران، ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا با برگزاری این رفراندوم مخالفت کرده‌اند و تنها دولت اسرائیل در منطقه از این اقدام استقبال کرده است.

در تازه‌ترین تحولات در ارتباط با همه‌پرسی، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق گفته است که مذاکرات جدایی کردستان از عراق در صورت رای مثبت به استقلال، ممکن است یک یا دو سال طول بکشد.

آقای بارزانی امروز چهارشنبه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در جمع هواداران جدایی در شهر سلیمانیه در شمال شرق عراق گفت که "متاسفانه گزینه دیگری به عنوان جایگزین برگزاری همه‌پرسی پیشنهاد نشده است".

دیروز سه‌شنبه آقای بارزانی به دولت مرکزی عراق سه روز فرصت داد که یا بر سر یک 'راه‌حل جایگزین که در نهایت به استقلال کردستان عراق منجر شود' با دولت این اقلیم توافق کند، یا اقلیم کردستان همه‌پرسی استقلال این منطقه را در موعد مقرر برگزار خواهد کرد.

موضوعات مرتبط