داعش 'از هشتاد درصد رقه بیرون رانده شده'

نییروهای مخالف داعش در رقه که مورد حمایت آمریکا هستند حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای شبه نظامی کرد و عرب در عملیات رقه از حمایت نیروی هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار هستند (عکس از آرشیو)

بر اساس گزارش‌ها از سوریه، نیروهای مورد حمایت آمریکا و دولت‌های غربی در این منطقه می‌گویند موفق شده‌اند ۸۰ درصد این شهر را به کنترل خود درآورند.

شهر رقه در کرانه رودخانه فرات در شمال شرق سوریه واقع است و مقر اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه محصوب می‌شود. به همین دلیل از رقه با عنوان مرکز اداری یا "پایتخت دولت اسلامی" نام برده می‌شود.

گفته شده که نیروهای داعش در طی ۴۸ ساعت گذشته از بسیاری از نواحی این شهر خارج شده‌اند.

نیروهای شبه نظامی کرد و عرب در عملیات رقه از حمایت نیروی هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار هستند.

به گفته آنها پس از هفته‌ها درگیری و عملیات در این منطقه، اکنون تلاش آنها برای کنترل کامل این شهر وارد مرحله نهایی شده است.

کمی پیش از دو ماه پیش در اواخر ماه ژوئن و پس از هفته‌ها درگیری، نیروهای دموکراتیک سوریه که ائتلافی با محوریت کردها و با حمایت آمریکا هستند، اعلام کردند که محاصره نیروهای داعش در رقه را کامل کردند. آنها سپس اعلام کردند که توانسته‌اند به داخل رقه نفوذ کنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه گروهی متشکل از شبه‌نظامیان کرد، عرب و سایر اقوام و مذاهب سوریه است و هدف خود را آزادسازی سوریه و استقرار یک نظام دموکراتیک لائیک در این کشور به منظور تامین حقوق تمامی اقوام و گروه‌های ساکن سوریه اعلام کرده است.

شهر رقه در سال ٢٠١٤ میلادی به تصرف داعش درآمد و پس از اعلام تشکیل "دولت اسلامی" در ژوئن آن سال، از این شهر به عنوان مرکز یا "پایتخت" دولت اسلامی نام برده شده است. بعضی از هولناک‌ترین اقدامات داعش از جمله مجازات‌های مخالفان و متخلفان در این شهر روی داده و فیلم‌ های آن توسط این گروه منتشر شده است.

در حال حاضر حدود صد هزار غیرنظامی در رقه ساکن هستند و با شدت گرفتن درگیری، سازمان ملل نسبت به وضعیت آنان ابراز نگرانی کرده است. این نگرانی وجود دارد که با نزدیک شدن زمان سقوط این شهر و فروپاشی تشکیلات مرکزی داعش، مقاومت نفرات آن باعث درگیری شدید شود و آسیب بیشتری به غیرنظامیان برساند.

موضوعات مرتبط