سرمایه‌گذاری میلیاردی عربستان در بخش تفریح و سرگرمی

به گفته خبرنگاران با کاهش درآمدهای نفتی عربستان، دولت این کشور در صدد درآمدزایی از منابع غیرنفتی است حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته خبرنگاران با کاهش درآمدهای نفتی عربستان، دولت این کشور در صدد درآمدزایی از منابع غیرنفتی است

عربستان سعودی قصد دارد از محل صندوق سرمایه‌گذاری ملی خود یک شرکت با هدف گسترش بخش تفریح و سرگرمی در این کشور تاسیس کند.

براساس گزارش‌ها بیش از دو و نیم میلیارد دلار برای این پروژه کنار گذاشته می‌شود.

این برنامه با تلاش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان راه‌اندازی می‌شود که قصد دارد با توجه به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، منابع جدیدی را برای درآمدزایی کشورش جایگزین کند. از جمله اهداف دیگر پروژه تاسیس تفرجگاه در دریای سرخ، تشویق هرچه بیشتر شهروندان سعودی به سفرهای داخلی به جای خرج کردن پول در کشورهای دیگر اعلام شده است.

این پروژه درحالی اجرا می‌شود که مقام‌های دولتی عربستان که دارای نظامی بسیار محافظه‌کارانه است، در نظر دارند برای شهروندان این کشور فرصت‌های تفریح و سرگرمی بیشتری ایجاد کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption از جمله اهداف پروژه تاسیس تفرجگاه در دریای سرخ، تشویق هرچه بیشتر شهروندان سعودی به سفرهای داخلی به جای خرج کردن پول در کشورهای دیگر است

در همین رابطه در سال‌های اخیر اجازه اجرای تعدادی کنسرت و همچنین نمایش برخی از فیلم‌ها صادر شده است. هر چند که هنوز سینما در عربستان سعودی وجود ندارد.

ماه گذشته نیز مقامات عربستان از برنامه‌ای برای ایجاد یک تفرجگاه در کنار دریای سرخ پرده‌بردداری کردند.

به گفته خبرنگاران با کاهش درآمدهای نفتی عربستان، دولت این کشور در صدد درآمدزایی از منابع غیرنفتی است. عربستان اخیرا در اقدامی بی‌سابقه با وضع مالیات، قیمت سیگار و نوشیدنی‌های گازدار و انرژی‌زا را افزایش داد.

تا پیش از این، برای ده‌ها سال شهروندان عربستان سعودی در کنار معافیت مالیاتی، یارانه‌های دولتی هم دریافت می‌کردند.

موضوعات مرتبط