گزارش محرمانه درباره فرمان مهاجرتی ترامپ در آستانه پایان دوره آن

این فرمان دونالد ترامپ، یکی از مناقشه‌برانگیزترین تصمیم‌های او در دوره ریاست‌جمهوری بوده است حق نشر عکس Public Domain
Image caption این فرمان دونالد ترامپ، یکی از مناقشه‌برانگیزترین تصمیم‌های او در دوره ریاست‌جمهوری بوده است.

با نزدیک‌شدن موعد پایان اجرای فرمان رئیس‌جمهوری آمریکا برای منع صدور روادید به شهروندان شش کشور از جمله ایران، وزارت امنیت داخلی آمریکا ارزیابی طبقه‌بندی‌شده‌ای در این باره به کاخ سفید داده است.

دونالد ترامپ در اوایل ریاست‌جمهوری‌اش فرمانی صادر کرد که ورود شهروندان شش کشور ایران، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن را به مدت ۹۰ روز به آمریکا ممنوع می‌کرد. این فرمان همچنین ورود پناه‌جویان را به مدت ۱۲۰ روز معلق می‌کرد.

دادگاه‌های فدرال آمریکا جلوی این فرمان را گرفتند ولی بعدتر دیوان عالی آمریکا روز ۲۶ ژوئن تصمیم گرفت که این فرمان دونالد ترامپ می‌تواند با استثناهایی اجرا شود. بخش مربوط به منع صدور روادید که ۹۰ روزه بود، روز یک‌شنبه ۲۴ سپتامبر، دوم مهرماه، تمام می‌شود. دوره ۱۲۰ روزه توقف ورود پناهندگان بود هم سی روز بعد از آن در ۲۴ اکتبر تمام می‌شود.

دیوید لاپان، از سخنگویان وزارت امنیت داخلی آمریکا، در گفت‌وگو با هادی نیلی، خبرنگار ما در واشنگتن، تایید کرده که این وزارت‌خانه گزارشی طبقه‌بندی‌شده در ارزیابی این فرمان به کاخ سفید تسلیم کرده است.

هرچند در نهایت خود رئیس‌جمهوری است که در این باره تصمیم خواهد گرفت، ولی گمان می‌رود این گزارش وزارت امنیت داخلی آمریکا در تعیین تکلیف آینده این فرمان موثر باشد.

این گزارش محرمانه، طبق بخشی از خود این فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری آمریکا تنظیم شده است.

طبق این فرمان مقرر شده بود که در طول اجرای فرمان، وزارت امنیت داخلی، اطلاعات لازم از کشورهای دیگر برای غربال‌گری متقضایان روادید را ارزیابی کند.

سخنگوی این وزارت‌خانه حاضر نشده چیزی درباره محتوای گزارش به رسانه‌ها بگوید ولی در پاسخ به خبرنگار ما که آیا این گزارش، زمینه‌ای برای تمدید یا دائمی‌کردن این فرمان فراهم کرده، گفتند این‌طور نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیوان عالی قرار است روز ۱۰ اکتبر، ۱۸ مهر ماه، به این پرونده بپردازد که آیا رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه دارد چنین فرمانی صادر کند.

گزارش وزارت امنیت داخلی در واقع ارزیابی این است که چه‌قدر این کشورهایی که هدف فرمان ترامپ بودند، به آمریکا اطلاعاتی داده‌اند که به غربال‌گری متقاضیان ویزا کمک می‌کند.

طبق فرمان اجرایی، کشورهایی که "اطلاعات لازم" را فراهم نکرده‌اند یا طرحی برای چنین همکاری‌ای ندارند، احتمال دارد "شامل ابلاغیه رئیس‌جمهوری شوند که ورود دسته‌های متناسبی از شهروندان خارجی را منع می‌کند".

سخنگوی وزارت امنیت داخلی حاضر نشد تایید کند که آیا فهرستی از این کشورها در گزارش این وزارت‌خانه برای کاخ سفید آمده است یا نه. با این حال تایید کرد که این گزارش طبق الزام ذکرشده در این فرمان تهیه شده است.

او هم‌چنین به این سوال جوابی نداد که آمریکا از بعد روز یک‌شنبه که دوره اجرای منع ۹۰ روزه صدور روادید تمام می‌شود، چه می‌کند. دیوید لاپان، سخن‌گوی وزارت امنیت داخلی، گفت که این سوال را باید کاخ سفید جواب بدهد.

اما گفت با این فرض که رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان کنونی را تمدید نکند یا فرمان جدیدی صادر نکند، توقف صدور روادید برای شهروندان این شش کشور رفع می‌شود و مثل گذشته می‌توانند روادید بگیرند. با این حال سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفت انتظار نمی‌رود چنین شود.

کاخ سفید هنوز در این باره جوابی نداده است اما در این باره به هادی نیلی خبرنگار ما گفتند که دولت ترامپ "اطمینان حاصل خواهد کرد فقط کسانی را راه بدهد که سابقه‌شان به طور مناسبی بررسی شود و تهدیدی برای امنیت ملی یا امنیت مردم نخواهند بود."

دیوان عالی قرار است روز ۱۰ اکتبر، ۱۸ مهر ماه، به این پرونده بپردازد که آیا رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه دارد چنین فرمانی صادر کند که جلوی ورود چنین طیفی از افراد را بگیرد یا نه. هم بعد از اجرای نسخه اول این فرمان دونالد ترامپ و هم قبل از آغاز اجرای نسخه دوم، چند دادگاه فدرال گفتند رئیس‌جمهوری آمریکا چنین اجازه‌ای ندارد و جلوی اجرای فرمان را گرفتند. چند ماه بعد از آن بود که در پی شکایت دولت آمریکا به دیوان عالی در این باره، این عالی‌ترین نهاد قضایی ایالات متحده اجازه داد این فرمان فعلا با استثنای کسانی که "رابطه اصیل" در آمریکا دارند (که استثناهای فراوانی هم بودند) اجرا شود تا این که در روز ۱۰ اکتبر به اصل دعوا بپردازد.

موضوعات مرتبط