نطق سوچی در مورد بحران روهینگیا با انتقاد روبرو شد

Aung San Suu Kyi حق نشر عکس Reuters

سخنان آنگ سان سوچی رهبر حزب حاکم میانمار در روز سه شنبه درباره بحران روهینگیا در کشورش با انتقاد چهره های جهانی روبرو شده است.

خانم سوچی که نه به طور رسمی ولی عملا رهبر میانمار است به خاطر چند دهه تلاش های دمکراسی خواهانه مظهر مقاومت در برابر دیکتاتوری شناخته می شد اما سکوت او در مورد فرار گسترده مسلمانان روهینگیا از ایالت راخین با انتقادهای فزاینده روبرو شده است.

او در سخنانی در روز سه شنبه نقض حقوق را محکوم کرد اما ارتش را در این بحران مقصر ندانست یا در مورد ادعاهای پاکسازی قومی چیزی نگفت.

رهبران و دیپلمات های چندین کشور جهان شدیدا نسبت به مواضع او ابراز یاس کرده اند.

بیش از ۴۰۰ هزار روهینگیا از اواخر ماه اوت تاکنون به بنگلادش گریخته اند که در پی عملیات ارتش در مناطق محل سکونت آنها بوده است.

تازه ترین ناآرامی ها در راخین با حمله مرگبار به ایستگاه های پلیس میانمار شروع شد که چندین کشته به جا گذاشت. آن حملات به گروه پیکارجوی "ارتش آزادی بخش آراکان" نسبت داده شد.

در عملیات متعاقب آن توسط ارتش ده ها نفر کشته شدند و ادعاهای زیادی مطرح شده که ارتش روستاهای روهینگیا را می سوزاند و آنها را بیرون می راند.

Image caption سوختن یک روستای روهینگیا در روز ۷ سپتامبر. این درحالی است که خانم سوچی گفت خشونت ۵ سپتامبر متوقف شده

دولت میانمار روهینگیا که عمدتا مسلمان هستند را از حق شهروندی محروم می کند و آنها را مهاجران غیرقانونی می خواند. میانمار به آنها مسلمانان بنگالی لقب داده است.

خانم سوچی در نخستین نطق ملی درباره این بحران گفت از روز ۵ سپتامبر به این طرف درگیری یا عملیات پاکسازی در راخین صورت نگرفته است.

او گفت بیشتر مسلمانان تصمیم به ماندن گرفته اند که نشان می دهد اوضاع خیلی بد نیست.

او همچنین گفت همه پناهندگان پس از طی فرآیند تایید هویت می توانند برگردند.

در واکنش به این اظهارات رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با خانم سوچی از بیانیه او در مورد امکان بازگشت پناهندگان استقبال کرد اما او را ترغیب کرد کمک ها انساندوستانه را تسهیل کند و "به ادعاهای بسیار نگران کننده نقض حقوق بشر و خشونت رسیدگی کند."

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هم گفت که "عملیات نظامی باید متوقف شود، دسترسی انساندوستانه تضمین شود و حاکمیت قانون در شرایطی که می دانیم پاکسازی قومی است احیا شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption تیلرسون نگرانی هایش را با خانم سوچی در میان گذاشت

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد هم میانمار را ترغیب کرد "به عملیات نظامی پایان دهد" و به "دادخواهی های روهینگیا که برای مدتی مدید بلاتکلیف بوده اند رسیدگی کند."

یک سخنگوی اتحادیه اروپا گفت که دعوت خانم سوچی برای بازدید دیپلمات های بین المللی از نواحی مورد نظر - که دولت قبلا آن را رد کرده بود - "گامی به جلوست."

اما او گفت که رهبری میانمار باید نشان دهد که "فایده نظام دمکراتیک که چنان سخت برایش تلاش کرد به همه مردم میانمار می رسد و از مرزهای قومی، اجتماعی و مذهبی فراتر می رود."

عفو بین الملل گفت که نطق خانم سوچی "چیزی بیش از اظهارات نادرست و مقصر شناختن قربانیان نبود" و او را متهم کرد در برابر ستم ارتش "سرش را در برف کرده است."

موضوعات مرتبط