معاون رئیس جمهوری میانمار: نگران ادامه فرار اقلیت روهینگیا هستیم

حق نشر عکس AFP
Image caption وان تیو بر "برخورد قاطعانه" با ناقضان حقوق بشر تاکید نهاده اما گفته است نیروهای دولتی دستور دارند از آسیب به غیرنظامیان خودداری ورزند

با ادامه انتقاد جهانی از نحوه عملکرد ارتش میانمار در استان راخین در این کشور، معاون رئیس جمهوری میانمار در سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل وعده داده است که با کسانی که در جریان درگیری در استان راخین مرتکب نقض حقوق بشر شده باشند برخورد خواهد شد. همچنین، معاون رئیس جمهوری آمریکا خواستار برخورد قاطعانه شورای امنیت با میانمار شده اما چین و روسیه با چنین برخوردی مخالفت هستند.

وان تیو، معاون رئیس جمهوری میانمار که ریاست هیئت اعزامی این کشور به اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل را برعهده دارد در سخنرانی خود در این مجمع گفت که به نیروهای نظامی و امنیتی در استان راخین "دستور اکید" داده شده است تا در عملیات علیه شورشیان مسلمان در این ایالت "تمامی اقدامات لازم" را برای جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان معمول دارند.

سال گذشته آنگ سان سوچی، رهبر دولت برمه در نشست سالانه مجمع عمومی سخنرانی کرد اما هفته گذشته، مقامات دولت برمه گفتند که به دلیل "فشار کاری در داخل" به جای او معاون رئیس جمهوری در این اجلاس حضور خواهد داشت.

معاون رئیس جمهوری میانمار گفت که در صورتی که تخلفی از سوی نیروهای دولتی یا هر کس دیگری روی داده باشد، دولت آن را پیگیری و مجازات خواهد کرد. وی گفت که فقط مسلمانان روهینگیا نیستند که از محل درگیری بین ارتش و شورشیان مسلح گریخته‌اند بلکه اقلیت های دیگر هم در میان آوارگان هستند و مقامات دولتی می‌خواهند از دلیل فرار آنان آگاه شوند.

+ نطق سوچی در مورد بحران روهینگیا با انتقاد روبرو شد

+ آنگ‌سان سوچی: قانون شکنان و ناقضان حقوق بشر مجازات خواهند شد

+ آنگ سان سوچی از شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل منصرف شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پنس ارتش برمه را به "وحشیگری خوفناک" متهم کرده و در مورد تبعات بلند مدت این وضعیت هشدار داده است

وان تیو گفت که مقامات میانمار از "شرایط جاری در راخین به شدت نگران هستند" و افزود که "به نیروهای نظامی و انتظامی دستور داده شده است تا در عملیات خود علیه شورشیان مقررات خودداری از آسیب به جان و مال غیرنظامیان را به طور کامل رعایت کنند." وی گفت: "دولت میانمار مراتب همدردی خود را به خانواده‌های غیرنظامیان بی‌گناه و همچنین اعضای نیروهای ارتش و پلیس که در این عملیات جان خود را از دست داده‌اند ابلاغ می‌کند."

معاون رئیس جمهوری میانمار گفت که دولت او به خوبی از لزوم ارسال کمک‌های بشردوستانه برای آسیب‌دیدگان آگاه است و مصمم است تا اینگونه کمک‌ها "بدون هیچ تبعیض" در اختیار همه نیازمندان قرار گیرد. وان تیو گفت که دولت او در تلاش است تا برای رسیدگی به وضعیت آوارگان با دولت بنگلادش از نزدیک همکاری کند و از مقامات بنگلادشی خواست تا برای گفتگو در این مورد به میانمار سفر کنند.

در حال حاضر، بیش از چهارصد و بیست هزار تن از مسلمانان روهینگیا از محل سکونت خود در میانمار گریخته و به مناطق مرزی بنگلادش پناهنده شده‌اند. وضعیت پناهندگان دشوار گزارش شده است.

شرایط کنونی در میانمار با واکنش تند جامعه جهانی مواجه شده و شماری از سخنرانان در نشست مجمع عمومی، از جمله رئیسان جمهوری آمریکا و ایران هم نگرانی و ناخرسندی خود را از این وضعیت ابراز داشته‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفت روسیه و چین با موضعگیری تند علیه دولت برمه احتمالا مانع از اقدام شورای امنیت در این زمینه خواهد شد

شامگاه گذشته، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در سخنانی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل از این شورا خواست تا برای خاتمه دادن به خشونت علیه مسلمانان روهینگیا به "اقدامات سریع و موثر" دست بزند و شرایط موجود را یک فاجعه انسانی و تهدیدی برای کل جهان توصیف کرد. آقای پنس ارتش برمه را متهم کرد که در واکنش به حملات شبه‌نظامیان مسلمان به پاسگاه های پلیس و ارتش در استان راخین "مرتکب وحشیگری هولناک شده، روستاها را به آتش کشیده و مسلمانان روهینگیا را از خانه هایشان آواره" کرده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که "اگر همانطور که عدالت ایجاب می‌کند، این خشونت متوقف نشود، شرایط فقط بدتر خواهد شد و بذر نفرت و آشوب را پراکنده خواهد کرد که می‌تواند برای چندین نسل این منطقه را در کام خود فرو ببرد و صلح و ثبات همه را به مخاطره اندازد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption چند صد هزار تن از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش پناه برده‌اند و در شرایط ناگواری به سر می‌برند

با وجود واکنش تند جامعه جهانی به شرایط کنونی در میانمار، اقدام موثر و یکپارچه‌ای در این مورد صورت نگرفته است. برخی اعضای شورای امنیت خواستار تصویب قطعنامه یا صدور بیانیه‌ای در محکومیت دولت میانمار و اقدام برای پایان دادن به وضعیت کنونی شده‌اند اما چین و روسیه با صدور قطعنامه یا بیانیه شدیداللحن علیه میانمار مخالف هستند و احتمالا برای جلوگیری از صدور چنین مصوباتی از حق وتو استفاده می‌کنند. به این ترتیب، معلوم نیست که خواست آمریکا برای اقدام "فوری و موثر" توسط شورای امنیت تحقق یابد.

در پی حمله مسلحانه شبه‌نظامیان مسلمان مخالف دولت به پاسگاه‌های پلیس و مراکز نظامی در استان راخین در روز ۲۵ اوت، نیروهای دولتی میانمار عملیات گسترده‌ای را در این منطقه به اجرا گذاشتند. با وجود تاکید دولت بر اینکه هدف از این عملیات "مبارزه با تروریسم" است، هزاران تن از غیرنظامیان مسلمان این منطقه به خاطر فشار و خشونت نیروهای دولتی و تندروهای بودایی خانه‌های خود را ترک کرده و آواره شده‌اند. گفته می‌شود شماری جان خود را از دست داده‌اند و تعدادی خانه و روستای مسلمان‌نشین نیز به آتش کشیده شده اما مشخص نیست که آیا نیروهای دولتی مرتکب این اقدامات شده‌اند یا تندروهای بودایی ولی در هر صورت، نیروهای دولتی به خاطر خودداری از محافظت از غیرنظامیان هدف انتقاد شدید جهانی قرار گرفته اند."

میانمار که تا سال ۱۹۸۹ برمه نام داشت، زمانی مستعمره بریتانیا بود و در سال ۱۹۴۸ استقلال خود را به دست آورد. در سال ارتش برمه با کودتایی در سال ١٩٦٢ قدرت را در در دست گرفت و در دهه‌های بعد، به طور مستقیم یا غیرمستقیم اداره امور این کشور را در دست داشت. سرانجام در سال ٢٠١١ میلادی، در حالی که این کشور با فشار و تحریم خارجی مواجه بود، اصلاحاتی را به اجرا گذاشت که سرانجام به برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد سال ٢٠١٥ و پیروزی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی و تشکیل دولت غیرنظامی به رهبری او منجر شد.

از زمان قدرت گرفتن نظامیان در برمه در سال ١٩٦٢، جمعیت روهینگیا تحت فشار قرار گرفت و سرانجام در سال ١٩٨٢، دولت نظامی با تصویب قانون جدید تابعیت، این قوم را غیربرمه‌ای اعلام و شهروندی آنان را سلب کرد. در نتیجه، مردم روهینگیا در میانمار، که سازمان ملل آنان را بزرگترین جمعیت بدون ملیت در جهان دانسته، از دسترسی به بسیاری از خدمات اجتماعی در این کشور محروم هستند.

ایالت راخین با شورش مسلحانه گروه‌های تندرو راهینگا و همچنین درگیری قومی بین مسلمانان راهینگیا و بودایی‌ها مواجه بوده که گاه به گاه خشونت و خونریزی به همراه داشته است.