توفان ماریا پانزده نفر را در دومینیکا کشت

حق نشر عکس AFP
Image caption ماریا دومین توفان عظیمی است که امسال به جزایر دریای کارائیب حمله کرده

توفان ماریا در دومینیکا پانزده نفر را کشت. نخست وزیر این جزیره در دریای کارائیب همچنین از ناپدید شدن بیست نفر بر اثر این توفان خبر داده است.

روزولت اسکریت، نخست وزیر دومینیکا در حالی که اشک می‌ریخت به یک شبکه تلویزیونی محلی این کشور گفت بخت با مردمش یار بوده که کشته‌ها سر به صدها نفر نگذاشته است.

ماریا، نام جدیدترین توفانی است که به جان و مال ساکنان جزایر کارائیب افتاده است. این توفان از اواخر روز دوشنبه در دومینیکا وزید و صدها خانه را ویران کرد.

بعد از آن این توفان به پورتوریکو وزید و تمام سامانه برق رسانی این جزیره را از بین برد.

آقای اسکریت گفته که در بیست و چهار ساعت گذشته سعی کرده با گشت هوایی از میزان خسارت وارد شده آگاه شود.

او روز پنجشنبه در جزیره‌ای در همسایگی دومینیکا، ماریا را "وحشی" توصیف کرد و گفت که تا به حال "چنین تخریبی را ندیده" بودند.

او از خرابی‌ها چنین گزارش کرد: "خانه‌ها با خاک یکسان شدند، مدارس تخریب شدند، ارتباطات قطع شده است و مهمترین بیمارستان جزیره هنوز برق ندارد."

سیل ژنراتورهای برق بیمارستان را از کار انداخته و مسئولان هنوز موفق به راه‌اندازی آنها نشده‌اند.

او گفت که جزیره‌اشان به کمک جهانی نیاز دارد.

در پورتو ریکو، مقام‌ها از مردم خواسته اند که خود را به نقاط مرتفع برسانند. پیش بینی می‌شود که آب باران و سیل تا شنبه تا 76 سانتی متر بالا بیاید.

ریکاردو روزلو، فرماندار پورتو ریکو، این توفان را "مخرب ترین در یک قرن اخیر" خواند. او گفت اثر ماریا بر شبکه برق پورتو ریکو چنان بد بوده که شاید ماه‌ها برای بازسازی آن وقت لازم باشد.

تصاویری که مردم از توفان ماریا گرفته نشان می‌دهد چطور بادهای این توفان سقف از سر خانه‌ها پرانده، تیرهای برق و درختان را به آسانی از جا کنده است. بادها تا 225 کیلومتر بر ساعت سرعت داشتند.

ماریا حالا به توفان درجه سه تنزل مقام داده و از غرب پورتو ریکو به سمت جزایر تورکز و کایکوس وزان است.

همین چند هفته پیش توفان ایرما بود که با درجه پنج به جزایر دریای کارائیب حمله کرد.

پورتو ریکو قلمروی ایالات متحده آمریکاست و رئیس جمهوری این کشور قول داده برای بازدید خسارات به آنجا سفر کند.