زلزله مکزیک: آمار قربانیان به ۲۷۳ نفر رسید

حق نشر عکس EPA
Image caption یکی از امدادگران با بالا بردن مشتش از مردم می خواهد ساکت باشند تا گروه نجات بتوانند صدای زیرآوارماندگان را بشنوند

با ادامه عملیات جستجو در میان خرابه های مکزیکو‌سیتی، تعداد قربانیان زمین لرزه ۷.۱ درجه‌ای روز سه‌شنبه اکنون به ۲۷۳ نفر رسیده است.

مکزیک برای سرعت بخشیدن به آواربرداری‌ها از جامعه جهانی درخواست کمک کرده است. امدادگران معتقدند که هنوز چند نفری در زیر آوارهای ۱۰ ساختمان فروریخته این شهر زنده‌اند.

همزمان نیروی دریایی مکزیک می‌گوید دیگر هیچ کودکی زنده زیر آوار مدرسه باقی نمانده است. بخشی از مدرسه‌ای در شهر مکزیکو سیتی بر اثر زلزله روز سه شنبه فرو ریخت و سبب مرگ نوزده دانش‌آموز و شش بزرگسال شد.

معاون فرمانده نیروی دریایی مکزیک گفته که فقط یکی از کارکنان بزرگسال مدرسه زیر آوار زنده مانده که در حال تلاش برای نجات او هستند. او گفته که بعد از سرشماری دانش‌آموزان به این نتیجه رسیده‌اند که حالا از همه آنها خبر دارند. چه بخشی که سلامتند و در خانه، چه آنها که مجروحند و در بیمارستان و چه آنها که جان باخته‌اند.

پانصد نفر از نیروی دریایی و ارتش به همراه دویست نیروی پلیس و داوطلبان کمک مسئولیت نجات مردم از زیر آوار را به عهده داشتند. عملیات نجات در این مدرسه به عهده نیروی دریایی مکزیک است. آنها گزارش کرده‌اند که یازده دانش‌آموز را از زیر آوار زنده نجات داده‌اند.

دانش‌آموزان این مدرسه حدودا بین شش تا پانزده سال سن دارند.

این مدرسه یکی از ده‌ها ساختمانی بود که زلزله آنها را فروریخت.

انریکه پینا نیه تو، رئیس جمهوری مکزیک، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرده است. او گفته که احتمالا زیر آوار ۱۰ تا از ساختمان‌ها که فروریخته کسانی زنده هستند. رئیس جمهوری مکزیک در عین حال از "سخاوت" مردم کشورش ابراز غرور کرده است.

هزاران نفر با اهدای غذا، آب آشامیدنی، دارو و پتو سعی کرده‌اند به زلزله زدگان کمک کنند. رستوران‌ها به پناهگاه‌ها غذا می‌فرستند و شرکت‌ها به مردم خدمات رایگان می‌دهند.

زلزله با قدرت ۷.۱ درجه در ساعت ۱۳:۱۴ روز سه‌شنبه در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مکزیکو سیتی، پایتخت مکزیک، در عمق ۵۱ کیلومتری سطح زمین به وقوع پیوست.

زلزله اخیر در سالگرد زلزله ۳۲ سال پیش مکزیکوسیتی روی داده. بعد از آن زلزله بنا بود که خانه‌های جدید در برابر زلزله مقاومتر ساخته شوند. اما سقوط ساختمان‌های نوساز در اعمال استانداردهای جدید شبهه وارد می‌کند.

بیشتر کشته‌های این زلزله از شهر مکزیکوسیتی بوده‌اند. این شهر با حومه‌اش خانه بیش از ۲۰ میلیون نفر و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است. مجروحان این شهر در مکزیکو سیتی ۱۹۰۰ نفر گزارش شده‌اند.

گروه‌های نجات، بیش از پنجاه نفر را زنده از زیر آوار بیرون کشیدند.

علاوه بر مکزیکوسیتی، این زلزله تلفات و خساراتی در ایالت‌های پوئبلا، مورلوس، مکزیکو، گوئررو و اوئاکساکا نیز به بار آورده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption همکاری گروه پزشکی و گروه نجات در مدرسه مکزیکو سیتی