'هواپیماهای اسرائیلی' هدف‌هایی را در نزدیکی فرودگاه دمشق بمباران کردند

هواپیمای اسرائیلی حق نشر عکس Getty Images

نقاطی در نزدیکی فرودگاه پایتخت سوریه هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

تلویزیون خبری لبنانی المیادین امروز جمعه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) گزارش کرد که دو موشک به نقاطی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق اصابت کرده و احتمال می‌رود که هواپیماهای نیروی هوایی اسرائیل از محلی خارج از حریم هوایی سوریه این نقاط را هدف قرار داده باشند.

سخنگوی نظامی اسرائیل از اظهارنظر در مورد این گزارش خودداری کرده و گفته است که ارتش این کشور در مورد عملیاتی از این دست گزارشی منتشر نمی‌کند.

گروهی که خود را "گارد ملی برای دفاع از سرزمین پدری" می‌خواند در فیسبوک خود نوشته است که "منطقه‌ای در نزدیک فرودگاه دمشق هدف حمله موشکی دشمن قرار گرفته است". گفته می‌شود این گروه با منابع نظامی سوریه ارتباط دارد.

+ اسرائیل 'یک مرکز نظامی' را در سوریه بمباران کرد

+ سازمان ملل: حمله شیمیایی به خان شیخون کار دولت سوریه بود

+ اسرائیل 'به انبار اسلحه ارسالی ایران برای حزب‌الله در دمشق حمله کرد'

+ حمله موشکی ایران؛ نتانیاهو به ایران هشدار داد اسرائیل را تهدید نکند

اسرائیل در جریان جنگ داخلی سوریه عمدتا موضعی بیطرفانه داشته، اما در مواردی به هدف‌هایی در داخل خاک سوریه حمله هوایی کرده است. هدف‌های این حملات معمولا انبارهای اسلحه و مهمات یا کاروان‌های حامل تسلیحات ایران برای گروه حزب‌الله لبنان بوده است.

روز ۷ سپتامبر نیز منابع خبری گزارش کردند که هواپیماهای اسرائیلی از داخل حریم هوایی لبنان به یک هدف نظامی در داخل خاک سوریه حمله کرده و در نتیجه این حمله، دو نفر کشته شده‌اند. ارتش سوریه این حمله را تأیید کرد. برخی منابع خبری هدف این حمله را یک مرکز تحقیقات نظامی سوری گزارش کردند که آمریکا آن را کارخانه تولید تسلیحات شیمیایی اعلام کرده بود.

دو هفته پیش هم دفاع ضد هوایی اسرائیل یک پهپاد ساخت ایران و متعلق به حزب الله لبنان را در آسمان منطقه غیرنظامی حائل بین اسرائیل و سوریه در بلندی‌های جولان هدف قرار داد و سرنگون کرد.

حمله هوایی روز جمعه اسرائیل تنها چند روز پس از سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفته است. آقای نتانیاهو در سخنرانی خود در مورد احتمال گسترش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه هشدار داد. مقامات اسرائیلی نگران آن هستند که حمایت مالی جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد و مشارکت نظامی در جنگ داخلی این کشور باعث شود که پس از پایان جنگ، ایران همچنان حضور نظامی خود در سوریه را حفظ کند.

اسرائیل همچنین از ارسال تسلیحات ایرانی برای گروه حزب‌الله لبنان، که از نظر تسلیحاتی و مالی به جمهوری اسلامی وابسته است، نگران است.

مقامات سوری و ایرانی این قبیل حملات اسرائیل را نشانه حمایت آن کشور از گروه داعش و تلاش برای جلوگیری از شکست این گروه معرفی کرده‌اند.