پیشنهاد بریتانیا برای گشودن گره مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا

ترزا می حق نشر عکس Getty Images

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا پیشنهاد داده که پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا، یک دوره دو ساله گذار در نظر گرفته شود تا فرصت بیشتری برای تنظیم روابط جدید وجود داشته باشد و صاحبان کسب و کار بتوانند بدون عجله خود را با شرایط پس از خروج وفق دهند.

خانم می پیشنهاد داد که در این دوره دو ساله، دسترسی بریتانیا به بازار اروپا به شکل فعلی باقی بماند و در مقابل بریتانیا هم "سهم منصفانه‌ای" از بودجه اتحادیه را تقبل کند.

نخست‌وزیر بریتانیا گفت که اگر دو طرف با اعتماد و حسن نیت گفت‌و‌گو کنند، بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا نزدیکترین دوست و همکار این اتحادیه خواهد بود.

+ آنچه می‌خواهید در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدانید

+ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، با رسم شکل

+ مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا: خروج بریتانیا بدون تحمل سختی نخواهد بود

میشل بارنیه، مسئول مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پیشنهاد خانم می را "سازنده" توصیف کرده است.

آقای بارنیه گفته که اروپا پیشنهاد نخست‌وزیر بریتانیا را در نظر می‌گیرد و تاثیرات آن را بررسی خواهد کرد.

هدف از سخنرانی خانم می در شهر فلورانس ایتالیا، تلاش برای خروج از بن‌بستی است که در مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا بوجود آمده است.

این مذاکرات قرار است روز دوشنبه از سر گرفته شود.

پیشنهاد خانم می شامل پرداخت مبلغی حدود ۲۰ میلیارد یورو (۱۸۰ میلیارد پوند) به اتحادیه اروپا ظرف دو سال خواهد بود.

او خواهان توافق سریع بر سر این دوره گذار دو ساله شده است.

مبلغی که بریتانیا باید پیش از خروج از اتحادیه اروپا برای اجرای تعهداتش به عنوان عضو این اتحادیه بپردازد از جمله موضوعات مورد اختلاف دو طرف بوده است.

طرف اروپایی می‌گوید تا زمانی که این موضوع به سرانجام نرسد، حاضر نیست بر سر روابط تجاری آینده یا موضوعات دیگر مورد نظر بریتانیا گفت و گو کند.

خانم می در سخنرانی امروز خود گفت که بریتانیا آمادگی دارد مشارکت خود را در پروژه های علمی و امنیتی که به نفع دو طرف است، ادامه دهند.

او همچنین موضع بریتانیا را یادآوری کرد که حاضر است حقوق فعلی شهروندان اتحادیه اروپا را که در بریتانیا زندگی می‌کنند تضمین کند، به شرطی که همین حقوق برای بریتانیایی‌های ساکن کشورهای اتحادیه اروپا در نظر گرفته شود.

بریتانیا قرار است در ماه مارس سال ۲۰۱۹ رسما از اتحادیه اروپا خارج شود، مگر اینکه دو طرف بر سر تمدید این مهلت به توافق برسند.

خانم می گفته است که خروج از اتحادیه اروپا بدون دست یافتن به توافق را به یک "توافق بد" ترجیح می‌دهد.

موضوعات مرتبط