دو روز مانده به رفراندوم کردستان عراق، یک هیات کرد برای مذاکره به بغداد رفت

کردستان عراق حق نشر عکس Getty Images
Image caption تجمع حامیان جدایی اقلیم کردستان از عراق در اربیل

هیاتی از نمایندگان اقلیم کردستان عراق، برای گفتگو با فؤاد معصوم، رئیس جمهوری عراق، وارد بغداد شدند. اعلام شده که این هیات، با دولت عراق در مورد رفراندوم جدایی کردستان عراق مذاکره خواهد کرد که قرار است روز سوم مهر برگزار شود.

رسانه‌های محلی اقلیم کردستان گزارش داده‌اند که اعضای این هیات با حیدر عبادی، نخست وزیر، و مقام‌های دیگر دولت عراق هم دیدار خواهد کرد تا تنش‌های موجود میان دو طرف را کاهش‌دهند. اعلام برگزاری رفراندوم با مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و اغلب کشورهای منطقه رو‌به‌رو شده است.

هشیار زیباری، مشاور ارشد مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان، به خبرگزاری رویترز گفته است: "هیات مذاکره کننده، درباره رفراندوم گفتگو خواهد کرد، با این حال، رفراندوم همچنان در موعد مقرر برگزار خواهد شد."

اقلیم کردستان عراق، قصد دارد رفراندوم را علاوه بر محدوده مرزهای فعلی اقلیم، در مناطق مورد مناقشه با حکومت مرکزی هم برگزار کند؛ از جمله، مناطقی در استان نینوا، صلاح الدین کرکوک و دیاله، که در حال حاضر تحت کنترل نیروهای پیشمرگه هستند.

دادگاه عالی عراق در فرمانی خواستار تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان شده است. دادگاه برگزاری این رفراندوم را در "تضاد با قانون اساسی" تشخیص داده است.

این حکم به درخواست دفتر نخست وزیر عراق صادر شده که خواهان تعلیق همه پرسی است.

هفته پیش مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، به دولت مرکزی این کشور سه روز فرصت داده بود تا بر سر یک "راه‌حل جایگزین که در نهایت به استقلال کردستان عراق منجر شود" با دولت اقلیم توافق کند. او گفته بود اگر توافقی حاصل نشود، همه پرسی برگزار خواهد شد.

حق نشر عکس EPA
Image caption مانور ارتش ترکیه در نزیکی مرز عراق

همزمان با این تحولات، ترکیه هم صحنه تحولاتی جدید در ارتباط با رفراندوم بوده است.

بنعلی ییلدروم، نخست وزیر ترکیه هشدار داد که واکنش آنکارا به همه پرسی جدایی کردستان "ابعاد اقتصادی و امنیتی" خواهد داشت و هر اقدامی در این زمینه با هماهنگی دولت های عراق و ایران انجام خواهد شد.

ترکیه نگران است که جدایی اقلیم کردستان از عراق و تشکیل یک کشور مستقل، جمعیت کرد این کشور را تحریک کند. ترکیه همچنین با گروه مسلح حزب کارگران کردستان، پ ک ک، درگیر جنگی طولانی است. دولت آنکارا همه‌پرسی دوشنبه را "اشتباهی هولناک" خوانده است.

پارلمان ترکیه امروز قرار است در مورد تمدید اجازه عملیات نظامی ارتش ترکیه در خارج مرزهایش تصمیم بگیرد. نیروهای ترکیه در سوریه و عراق حضور دارند و تمدید این اجازه، می‌تواند هشداری به اقلیم کردستان عراق تلقی شود.

ترکیه همچنین، از دیروز در حال برگزاری یک مانور نظامی در نزدیکی مرز عراق است.

آمریکا و قدرت‌های اروپا نیز خواستار لغو همه پرسی روز دوشنبه شده‌اند. آنها گفته‌اند که این اقدام، تمرکز بر جنگ با داعش را برهم می‌زند.

موضوعات مرتبط