جنجال تازه ترامپ با واکنش تند ورزشکاران آمریکایی روبرو شد

حق نشر عکس Getty Images

تعدادی از ورزشکاران سرشناس و مدیران باشگاه‌های ورزشی آمریکا به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در انتقاد از بعضی ورزشکاران واکنش تندی نشان داده‌اند.

روز جمعه ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) آقای ترامپ در جریان یک گردهمایی خطاب به لیگ ملی فوتبال آمریکا گفت ورزشکارانی که درجریان نواختن سرود ملی آمریکا اعتراض کرده‌اند، باید اخراج شوند.

اشاره آقای ترامپ به مجموعه‌ای از اعتراض‌های جنجال‌برانگیز مرتبط با مسائل نژادی است که با حرکت اعتراضی کالین کپرنیک، بازیکن سیاهپوست راگبی از سال گذشته آغاز شد.

در پی این سخنان آقای ترامپ، شماری از ورزشکاران برجسته فوتبال و بسکتبال از جمله لبرون جیمز، ستاره بسکتبال و بروس مکسویل، بازیکن سرشناس بیس‌بال صحبت‌های او را محکوم کردند.

مجمع بازیکنان لیگ ملی فوتبال آمریکا هم گفته که رئیس جمهور با گفتن "خفه شو و بازی کن" اصول را زیر پا گذاشته است.

اریک وینستون، رئیس مجمع بازیکنان لیگ ملی فوتبال هم اظهارات دونالد ترامپ را مانند "سیلی به صورت قهرمانان حقوق مدنی در گذشته و حال" دانسته است.

لبرون جیمز حق نشر عکس Reuters
Image caption لبرون جیمز، ستاره بسکتبال از جمله وزرشکارانی است که به صحبت های آقای ترامپ اعتراض کرده است

لغو دعوت بازیکنان بسکتبال به کاخ سفید

روز گذشته آقای ترامپ از دعوت کردن تیم بسکتبال "گلدن استیت واریرز"، قهرمان فصل به کاخ سفید صرف نظر کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که استیون کاری، یکی از بازیکنان سیاهپوست تیم گفته بود که در این مراسم شرکت نمی‌کند.

پس از آن آقای ترامپ در توییتی نوشت: "رفتن به کاخ سفید، افتخاری بزرگ برای یک تیم قهرمان است. استیون کاری مردد است، بنابراین دعوت لغو می‌شود."

در پاسخ، لبرون جیمز در توییتی نوشت که رفتن به کاخ سفید قبلا یک افتخار بود.