سرپیچی تیم های فوتبال آمریکایی در پی درخواست ترامپ برای تحریم بازی ها

Buffalo Bills players kneel during the American National anthem before an NFL game against the Denver Broncos, 24 September 2017 حق نشر عکس Getty Images
Image caption اعتراض بازیکنان بوفالو بیلز

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار بایکوت کردن لیگ ملی فوتبال شده تا تیم ها را وادار به تنبیه بازیکنانی کند که در جریان اجرای سرود ملی اعتراض خود را بیان می کنند.

آقای ترامپ در جنجالی فزاینده با جهان ورزش، این حرف خود را تکرار کرد که این بازیکنان باید اخراج یا معلق شوند.

منتقدان این اظهارات به گفته آنها "توهین آمیز" و "تفرقه آمیز" را محکوم کرده اند.

بیشتر بخوانید: واکنش تند ورزشکاران آمریکایی به انتقاد ترامپ

روز یکشنبه بازیکنان ان اف ال در بازی های سراسر کشور در نشانه ای از سرپیچی و همبستگی هنگام پخش سرود ملی زانو زدند و دست به سینه ماندند.

تام بریدی از مشهورترین بازیکنان "نیوانگلند پاتریوتس" به هم تیمی هایی که بازوهای خود را به نشانه همبستگی با این بازیکنان حلقه کرده بودند پیوست و شماری هم زانو زدند.

تیم استیلرز پیتزبورگ به کلی از حاضر شدن در مراسم اجرای سرود ملی در مقابل شیکاگو برز سر باز زد و اعضای تیم شیکاگو برز هم با حلقه کردن بازوها در کنار میدان ایستادند.

به گزارش نیویورک تایمز مایک تاملین مربی استیلرز گفت که تیم او "در اقدام خود متحد" خواهند بود و افزود که تصمیم برای شرکت نکردن در مراسم سرود ملی "نشانه بی احترامی نبود."

حق نشر عکس Reuters

همزمان طرفداران تیم فیلادلفیا ایگلز پیش از بازی مقابل نیویورک جاینتس با تظاهرکنندگان درگیر شده اند. موضوع اختلاف این بود که آیا بازیکنان ان اف ال باید دیدگاه های سیاسی خود را در جریان پخش سرود ملی در بازی ها ابراز کنند یا نه.

آنتونی زورکر خبرنگار بی بی سی در آمریکای شمالی می گوید که اظهارات آقای ترامپ تلاشی برای به بسیج هواداران پر و پاقرص او تلقی می شود.

به گفته خبرنگار ما آقای ترامپ از این نبرد لذت می برد چون می داند که وقتی میهن پرستی ورزشکاران پولدار را زیر سوال می برد طرفدارانش دور او جمع می شوند.

این همچنین می تواند راهی برای انحراف توجه از هفته ای دشوار باشد که در آن:

  • تازه ترین تلاش او برای لغو قانون نظام درمانی موسوم به اوباماکر با مخالفت سناتور جان مکین متحمل یک ضربه بالقوه مرگبار شد
  • براساس نظرسنجی ها نامزد مورد حمایت آقای ترامپ در دور دوم انتخابات برای پر کردن یک کرسی سنا از آلاباما از حریف دیگر جمهوری خواه عقب است

آقای ترامپ روز جمعه در جریان یک گردهمایی خطاب به لیگ ملی فوتبال آمریکا گفته بود ورزشکارانی که درجریان نواختن سرود ملی آمریکا اعتراض کرده‌اند، باید اخراج شوند.

اشاره آقای ترامپ به مجموعه‌ای از اعتراض‌های جنجال‌برانگیز مرتبط با مسائل نژادی است که با حرکت اعتراضی کالین کپرنیک، بازیکن سیاهپوست راگبی از سال گذشته آغاز شد.

روز شنبه آقای ترامپ از دعوت کردن تیم بسکتبال "گلدن استیت واریرز"، قهرمان فصل به کاخ سفید صرف نظر کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که استیون کاری، یکی از بازیکنان سیاهپوست تیم گفته بود که در این مراسم شرکت نمی‌کند.