حملات هوایی آمریکا 'باعث مرگ ۸۴ غیرنظامی در سوریه شد'

The ruins of a market and bakery in Tabqa after an airstrike on 22 March 2017 حق نشر عکس Ole Solvang/Human Rights Watch
Image caption به گفته شاهدان عینی بازار طبقه عمدتا محل تردد غیرنظامیان بود

گروه دیده بان حقوق بشر می گوید که دو مورد حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا به شهرهای تحت کنترل داعش در سوریه در ماه مارس به مرگ حداقل ۸۴ غیرنظامی منجر شده است.

تحقیقات این گروه نشان داده است که ده ها کودک هم در میان کشته های حملات به مدرسه ای در منصوره و بازاری در طبقه - هر دو در غرب رقه - بودند.

به نقل از شاهدان عینی گزارش شد که پیکارجویان داعش به همراه شمار بزرگی از غیرنظامیان در هر دو نقطه حضور داشتند.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا می گوید غیرنظامیان در حمله منصوره کشته نشده اند و اصرار دارد که نیروهایش مقررات بین المللی مناقشه مسلحانه را رعایت می کنند و همه گام های احتیاطی ممکن را برای کاهش تلفات غیرنظامیان برمی دارند.

این ائتلاف در آغاز ماه سپتامبر گفت که حملاتش در سوریه و عراق از اوت ۲۰۱۴ به این سور باعث مرگ ۶۸۵ غیرنظامی شده که غیرعامدانه بوده است.

با این حال سازمان "ایروارز" که ادعاهای مرگ غیرنظامیان را دنبال می کند می گوید که احتمالا حداقل ۵۳۴۳ غیرنظامی در این دوره زمانی کشته شده اند.

دیده بان حقوق بشر در گزارشی که دوشنبه منتشر کرد گفت که اوایل ژوییه در بازدید از نواحی ای در شمال سوریه که اکنون تحت کنترل نیروهای ائتلاف دمکراتیک سوریه است، در مورد چند حمله هوایی که ادعا می شود در آنجا انجام شده بود تحقیق کرد.

حق نشر عکس Raqqa is Being Slaughtered Silently
Image caption عکس فعالان از آنچه گفته شد مدرسه تخریب شده در منصوره بود

در دو مورد از مرگبارترین حوادث که همزمان با تلاش نیروهای نیروهای دمکراتیک سوریه برای محاصره شهر رقه انجام شد، ادعا می شود که هواپیماهای ائتلاف روز ۲۰ مارس مدرسه بادیه در منصوره و در روز ۲۲ مارس یک بازار و یک نانوایی را در طبقه هدف گرفتند.

شانزده شاهد عینی، بازمانده و امدادگر به دیده بان حقوق بشر گفتند که این مدرسه در منصوره محل اقامت شمار بزرگی از غیرنظامیان آواره بود و بازار طبقه هم عمدتا محل تردد غیرنظامیانی بود که بیشتر آنها در یک نانوایی صف بسته بودند.

اوله سالونگ یک مقام این گروه گفت: "اگر نیروهای ائتلاف نمی دانستند که غیرنظامیان در این نقاط هستند، باید نگاه مفصل و دقیقی به اطلاعاتی که برای تصدیق اهداف به آنها تکیه می کنند بیاندازند چون معلوم است که این اطلاعات درست نبوده."

ائتلاف ادعای مرگ غیرنظامیان در حمله منصوره را غیرمعتبر می داند و می گوید درحال ارزیابی حادثه بازار طبقه است.