نامزد مورد حمایت ترامپ در انتخابات مقدماتی آلاباما شکست خورد

Luther Strange and Roy Moore حق نشر عکس Reuters/Getty
Image caption روی مور - راست - و لوتر استرینج

گزارش ها حاکیست که نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه در آلاباما رقابت را به یک محافظه کار تندرو واگذار کرده است.

لوتر استرینج، ۶۴ ساله، گفت که پیروزی "روی مور" را به او تبریک گفته است.

آقای استرینج از زمانی که سناتور جف سشنز به عنوان وزیر دادگستری به دولت ترامپ پیوست کرسی خالی او در سنا را پر کرده بود.

روی مور، رئیس سابق دیوان عالی آلاباما و چهره ای پوپولیست است، که با اسبش به محل اخذ رای رفت و در یک گردهمایی با تفنگش ظاهر شد.

ناظران می گویند این نتیجه برای جمهوری خواهان در واشنگن از جمله آقای ترامپ که تصور می کردند آقای استرینج به راحتی نامزد شاخه ضدتشکیلات حزب را شکست خواهد داد تکان دهنده است.

آقای ترامپ و معاونش مایک پنس هر دو در گردهمایی های انتخاباتی در کنار آقای استرینج ظاهر شدند و گفته می شود که یک گروه مرتبط با سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا، ۹ میلیون دلار به نفع آقای استرینج خرج مبارزات کرده بود.

آقای مور، ۷۰ ساله، به خاطر آنکه دو بار کرسی خود به عنوان قاضی ارشد ایالت را از دست داد معروف است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption روی مور دو بار از دیوان عالی آلاباما برکنار شد

او بار اول دستور دادگاهی فدرال برای برداشتن بنای ده فرمان از محوطه دادگاه ایالتی را اجرا نکرده بود و برای همین برکنار شد.

اما مردم آلاباما دوباره او را به عنوان رئیس دیوان عالی انتخاب کردند. او این بار به خاطر سرپیچی از حکم ۲۰۱۵ دیوان عالی آمریکا که ازدواج همجنسگرایان را قانونی می کرد برکنار شد.

ناظران می گویند او اکنون در موقعیت خوبی برای پیروزی در انتخابات ماه دسامبر در برابر داگ جونز نامزد دمکرات ها و راه یافتن به سناست.