کوبا از آمریکا خواست در بستن سفارتخانه خود عجولانه عمل نکند

حق نشر عکس Reuters
Image caption پاریلا از آمریکا خواسته است در بستن سفارتخانه خود در کوبا شتاب به خرج ندهد

برونو رودریگز پاریلا، وزیر خارجه کوبا، در ملاقات با رکس تیلرسون، همتانی آمریکایی خود از او خواسته است از اقدام عجولانه در واکنش به بیماری مرموز شماری از کارکنان سفارت ایالات متحده در هاوانا خودداری ورزد.

این ملاقات که نخستین دیدار وزیران خارجه دو کشور از زمان آغاز به کار دولت دونالد ترامپ در آمریکا بوده،به درخواست آقای پاریلا و پس از آن صورت گرفت که مقامات وزارت خارجه آمریکا با ابراز نگرانی نسبت به "بیماری مرموز" شماری از کارکنان سفارت آن کشور در هاوانا، پایتخت کوبا، احتمال بستن سفارتخانه را مطرح کردند.

دیدار وزیران خارجه دو کشور به درخواست دولت کوبا و در واشنگتن صورت گرفت و آقای پاریلا گفت که در جریان این دیدار، که "پشت درهای بسته برگزار شد"، به وزیر خارجه آمریکا گفت که "اقدام شتاب‌زده در این زمینه تاسف آور خواهد بود."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد این ملاقات گفته است که "در این جلسه نگرانی ایالات متحده در مورد امنیت و ایمنی کارکنان سفارتخانه خود با صراحت و قاطعانه مطرح شد و وزیر خارجه با تاکید بر وخامت وضعیت کنونی، یادآور شد که طبق کنوانسیون ژنو، دولت کوبا مسئول حفاظت از کارکنان سفارتخانه و خانواده‌های آنان است."

+ آمریکا بستن سفارتش در کوبا را بررسی می کند

+ گزارش تازه درباره 'حمله صوتی' به کارمندان آمریکا در کوبا: 'آسیب مغزی و افت شنوایی

+ تحقیقات درباره بیماری مرموز دیپلمات‌های کانادا و آمریکا در کوبا

حق نشر عکس EPA
Image caption تیلرسون "با صراحت و قاطعانه" نگرانی دولت آمریکا دز "حملات بهداشتی" به کارکنان سفارت خود در هاوانا را مطرح کرد

به گفته منابع آمریکایی، از سال گذشته اعضای دست کم ۲۱ خانواده آمریکایی و ۵ خانواده کانادایی "هدف حملات بهداشتی" قرار گرفته و دچار عوارضی مانند ناراحتی قلبی و مشکلات مغزی و شنوایی شد‌ه‌اند. وزارت خارجه آمریکا گفته است که آخرین مورد بیماری حدود یک ماه پیش گزارش شد.

مقامات آمریکایی معتقدند که ابتلای به این عوارض ناشی از قرار گرفتن در معرض امواج صوتی یا امواج دیگری بوده که ممکن است با هدف شنود و اختلال در ارتباطات سفارتخانه یا حمله به سلامت کارکنان آن به کار رفته باشد.

هفته گذشته، وزیر خارجه کوبا در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که دولت او شواهدی در مورد ارتباط بیماری این افراد با "عوامل و حملات برونی" نیافته است. با اینهمه، وزیر خارجه آمریکا گفت که دولت این کشور موضوع بستن سفارت خود در کوبا را در دست بررسی دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقامات آمریکایی احتمال می‎‌دهند سفارت آن کشور هدف امواج زیانبار قرار گرفته باشد

دولت آمریکا منشخصا دولت کوبا را مسئول "حمله" به کارکنان سفارت خود معرفی نکرده اما بارها هشدار داده است که دولت میزبان مسئول حفاظت از دیپلمات های خارجی در برابر اقدامات خصمانه هر فرد یا کشور دیگری در خاک خود است.

در ماه مه، آمریکا دستور اخراج دو کارمند سفارت کوبا را داد هرچند رسما این اقدام را با موضوع بیماری کارکنان سفارت خود در هاوانا مرتبط ندانست. دولت کوبا این اقدام را "ناموجه" توصیف کرد.

در پایان دیدار آقایان پاریلا و تیلرسون، وزارت خارجه کوبا با صدور اطلاعیه‌ای گفت که "دولت کوبا به تمامی تعهدات خود طبق کنوانسیون ژنو راجع به حفاظت از امنیت و ایمنی دیپلمات‌های خارجی متعهد است و در این زمینه سابقه‌ای روشن و خدشه ناپذیر دارد."

آقای پاریلا نیز گفته است که "دولت کوبا هرگز حریم دیپلماتیک هیچ کشوری را نادیده نگرفته و هرگز اجازه نداده و نخواهد داد طرف ثالث درخاک کشورش به چنین اقداماتی علیه سفارتخانه‌های خارجی مبادرت ورزد."

به ابتکار باراک اوباما و رائول کاسترو، رئیسان جمهوری آمریکا و کوبا، روابط دیپلماتیک دو کشور پس از حدود نیم قرن در سال ۲۰۱۵ از سر گرفته شد. دونالد ترامپ در مقایسه با باراک اوباما اشتیاق کمتری به گسترش روابط با کوبا دارد و در مواردی دولت آن کشور را غیردموکراتیک توصیف کرده و هدف انتقاد قرار داده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تجدید روابط کوبا و آمریکا با استقبال بسیاری از مردم کوبا مواجه شد