نخست وزیر پیشین تایلند به پنج سال حبس محکوم شد

شیناوات حق نشر عکس Getty Images
Image caption یینگلاک شیناوات به جرم سهل‌انگاری مجرمانه به حبس محکوم شده است

نخست وزیر پیشین تایلند به جرم تخلف مالی به پنچ سال حبس محکوم شده است.

روز چهارشنبه، ۵ مهر (۲۷ سپتامبر)، دادگاهی در بانکوک، پایتخت تایلند، یینگلاک شیناوات، نخست وزیر پیشین این کشور را در ارتباط با اتهام "سهل‌انگاری مجرمانه" به خاطر اجرای سیاست حمایت از کشاورزان مجرم شناخت و به زندان محکوم کرد.

یینگلاک شیناوات در جلسه دادگاه حضور نداشت و حکم به وکلای او ابلاغ شد. ماه گذشته نخستین جلسه دادگاه برای رسیدگی به پرونده اتهامی علیه خانم شیناوات برگزار شد اما او در آن جلسه حضور نیافت و دادگاه وثیقه ۹۰۰ هزار دلاری او را توقیف و حکم جلب او را صادر کرد. در آن زمان، وکلای متهم دلیل غیبت او را بیماری عنوان کردند و خواستار تعویق محاکمه شدند اما قضات دادگاه این درخواست را نپذیرفتند.

گفته می شود که احتمالا نخست وزیر سابق به دوبی گریخته است. تاکسین شیناوات، برادر او و نخست وزیر پیشین هم که در تایلند تحت پیگرد بوده به امارات متحده عربی رفته و در دوبی سکونت دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption معدودی از طرفداران نخست وزیر پیشین برای اعتراض در نزدیک ساختمان دادگاه تجمع کرده بودند

خانم شیناوات پس از پیروزی حزب به رهبری او در انتخابات سال ۲۰۱۱ به نخست وزیری تایلند منصوب شد اما در ماه مه سال ۲۰۱۴، در حالی که چند ماه تظاهرات مخالفان و درگیری بین آنان و طرفداران دولت همچنان ادامه داشت، دیوان عالی تایلند او را فاقد صلاحیت تشخیص داد و حکم برکناری او را صادر کرد.

با برکناری او، دولت وقت تحت ریاست کفیل نخست وزیر برای چند هفته دیگر به حیات خود ادامه داد اما ارتش با اعلام اینکه ادامه تظاهرات و درگیری‌های سیاسی امنیت ملی و اقتصاد کشور را تهدید می‌کند، دولت غیرنظامی را برکنار کرد و یک دولت نظامی تشکیل داد.

پرونده اتهامی یینگلاک شیناوات به سیاست حمایت از برنج‌کاران تایلندی ارتباط دارد که شامل خرید برنج به بهایی بالاتر از قیمت بازار بود. نتیجه این سیاست انباشت شدن برنج خریداری شده در انبارهای دولتی و تاثیرگذاری بر بهای برنج در بازار جهانی بود. دادستانی دادگاه گفت که این اقدام غیرقانونی بوده و حدود ۸ میلیارد دلار برای دولت هزینه برداشته است.

تاکسین شیناوات نیز که با پیروزی در انتخابات در سال ۲۰۰۱ نخست وزیر تایلند شده بود در سال ۲۰۰۶، در حالی که مخالفان دولت او را به بی‌اعتقادی به پادشاه و فساد متهم می‌کردند، در یک کودتای نظامی برکنار شد و به خارج رفت. اقای شیناوات از بازرگانان ثروتمند تایلند است اما سیاست دولت در طرفداری از طبقات فرودست و به خصوص روستائیان باعث محبوبیت او و خواهرش در میان این گروه‌ها ‌شده بود.

طی حدود شانزده سال گذشته، احزاب وابسته به خانواده شیناوات در تمامی انتخابات پارلمانی تایلند پیروز شده اما با مخالفت ارتش و سیاستمداران وابسته به طبقات ثروتمند شهری این کشور مواجه بوده‌اند.

پیش از برگزاری جلسه روز چهارشنبه، سخنگوی پلیس گفته بود که انتظار نمی‌رود برگزاری داگاه و صدورحکم باعث ناآرامی شود، با این همه به گزارش خبرگزاری رویترز، حدود سیصد مامور پلیس در اطراف دادگاه مستقر شده بودند. این خبرگزاری گفته است که معدودی از طرفداران خانم شیناوات در محل تجمع کرده بودند اما بین آنان و ماموران درگیری روی نداد.

حق نشر عکس AFP
Image caption یینگلاک و تاکسین شیناواترا از حمایت طبقات فرودست جامعه تایلند برخوردار بوده‌اند

موضوعات مرتبط