اقلیم کردستان ضرب‌الاجل سه روزه بغداد را رد کرد

فرودگاه اربیل حق نشر عکس Magnum Photos
Image caption فرودگاه اربیل

دولت اقلیم کردستان عراق مهلت سه روزه دولت مرکزی برای به دست گرفتن کنترل فرودگاه‌های این منطقه را رد کرده است.

مولود مراد، وزیر حمل و نقل دولت اقلیم کردستان گفته است که کنترل فرودگاه های اربیل و اجازه پرواز مستقیم به این شهر برای مقامات کرد با هدف مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ضروری است.

آقای مراد که در جمع خبرنگاران و در اربیل سخن می‌گفت اظهار امیدواری کرد که این بحران تا روز جمعه ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) حل شود چرا که به گفته او این موضوع به اقتصاد کردستان لطمه می‌زند.

روز سه شنبه ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) دولت عراق به اقلیم کردستان سه روز مهلت داد تا کنترل فرودگاه‌های این منطقه را به بغداد تحویل بدهد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق، هشدار داد که اگر اقلیم کردستان تا ساعت ۳ بعد از ظهر (به وقت محلی) روز جمعه ۷ مهر کنترل فرودگاه هایش را واگذار نکند، با تحریم پروازهای بین‌المللی مواجه خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption حیدر عبادی، نخست وزیر عراق

این هشدار، در واکنش به برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان اعلام شد که روز دوشنبه با وجود مخالفت شدید بغداد برگزار شد.

نتایج رسمی همه‎‌پرسی هنوز اعلام نشده اما به گزارش مسعود بارزانی رئیس تشکیلات اقلیم کردستان عراق از پیروزی موافقان خبر داده و از بغداد و کشورهای همسایه خواسته است به اراده میلیون‌ها نفر که به استقلال کردستان رای مثبت دادند احترام بگذارند.

اولتیماتوم دولت عراق، شامل پروازهای داخلی نمی‌شود و در صورت اجرا، پروازهای بین‌المللی به مقصد یا از مبدا کردستان عراق باید ابتدا از فرودگاه بغداد یا سایر فرودگاه های عراق بگذرند.

به گفته آقای عبادی، پروازهای "اضطراری" و بشردوستانه، در صورتی که به تصویب دولت عراق برسند، از این ممنوعیت پروازی معاف خواهند بود.

بغداد هفته پیش از کشورهای جهان خواسته بود که انجام پروازهای بین‌المللی به مقصد یا از مبدا فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را در کردستان عراق متوقف کند.

بغداد همچنین از کشورهای همسایه خواسته تا در صورتی که دولت اقلیم کنترل ایستگاه های مرزی خود را به دولت مرکزی تحویل ندهد، مرزهای خود با کردستان عراق را ببندند.

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در شرایطی برگزار شد که علاوه بر مخالفت‌های داخلی در عراق و مخالفت شدید همسایگان آن در خاورمیانه، شورای امنیت سازمان ملل نیز با برگزاری آن مخالفت کرد و از مقامات کردستان عراق خواست تا این رفراندوم را برگزار نکنند.