اینترپل عضویت فلسطین را پذیرفت

اینترپل حق نشر عکس Reuters
Image caption مجمع عمومی اینترپل در پکن برگزار می‌شود

پلیس بین‌الملل، اینترپل، در مجمع عمومی خود در پکن، پایتخت چین، عضویت فلسطین را به عنوان عضو جدید پذیرفته است.

فلسطین برای پذیرفته شدن به حمایت بیش از دو سوم اعضای اینترپل نیاز داشت. سازمان آزادیبخش فلسطین می‌گوید بیش از ۷۵ درصد اعضای اینترپل به عضویت فلسطین رای مثبت دادند.

اسرائیل در تلاش بود تا رای‌گیری برای عضویت فلسطین یک سال به تعویق بیفتد. استدلال اسرائیل این بود که فلسطین کشور نیست و صلاحیت عضویت در اینترپل را ندارد.

فلسطین در چند سال اخیر عضو بیش از ۵۰ سازمان بین‌المللی شده است.

مجمع عمومی اینترپل در کنار پذیرش عضویت فلسطین، به عضویت جزایر سلیمان هم رای مثبت داده است و به این ترتیب شمار اعضای اینترپل به ۱۹۲ کشور می‌رسد.

ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، درباره عضویت در اینترپل گفته است: "این پیروزی با موضع اصولی اکثریت اعضای اینترپل امکان‌پذیر شد."

آقای مالکی گفت: "در این موقعیت فرخنده، دولت فلسطین بر تعهد خود به انجام تکالیفش و مشارکت در مبارزه با جرایم و برقراری قانون، تاکید می‌کند."

از تشکیلات خودگردان تا کشور مستقل

مطابق توافق‌های بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه تشکیل شده است.

فلسطینی‌ها حدود چهار دهه به عنوان عضو ناظر در سازمان ملل حضور داشتند و سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ آنها را به عنوان "دولت ناظر غیرعضو" به رسمیت شناخت.

حدود دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل هم فلسطین را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت می‌شناسند.

حدود شش سال پیش سازمان‌ آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد، یونسکو، فلسطین را به عنوان عضو کامل پذیرفت که این تصمیم با واکنش منفی اسرائیل و آمریکا همراه بود.