شهرداری دوشنبه: تصمیمی درباره جابجایی مقبره‌ها در پارک عینی اتخاذ نشده

مقبره جدید صدرالدین عینی
Image caption مقبره جدید صدرالدین عینی، بنیان گذار ادبیات نوین تاجیک تا یک ماه دیگر، ضمن افتتاح پارک عینی پس از ترمیم و بازسازی، پرده‌برداری خواهد شد.

در حالی که طرح بازسازی پارک عینی در شمال شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، ادامه دارد، شایعات مبنی بر کوچ دادن (جابجایی) چند قبر شخصیتهای معروف از این پارک به واکنشهای تندی در شبکه‌های اجتماعی دامن زده است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی مقامات شهرداری دوشنبه را متهم به این کرده‌اند که آنها قصد دارند مقبره صدرالدین عینی، نویسنده معروف، را از این پارک به گورستان سرآسیا، در شمال غرب شهر، کوچ بدهند.

اما مقامات شهرداری دوشنبه و مسئولان طرح بازسازی این پارک می گویند هیچ تصمیمی در این مورد اتخاذ نشده است.

عبدالمجید عثمانف، سخنگوی شهرداری دوشنبه، در صحبتی تلفنی به بی بی سی گفت: "در مورد کوچ دادن قبرها هیچ تصمیمی وجود ندارد. البته صحبتهایی قبلا در این مورد بود که آیا امکان کوچاندن قبرها از کنار مقبره عینی وجود دارد و این کار آیا منطقی هست یا نه؟ اما تصمیم رسمی مشخصی در این مورد تا به حال گرفته نشده است."

طالبجان احمدف، مسئول شرکت "تادِزپی" و طراح پروژه بازسازی پارک عینی، به بی بی سی گفت که معماران هیچگونه سفارش یا دستوری در مورد کوچ دادن قبرهای موجود در حاشیه مقبره عینی از مقامات شهرداری نگرفته اند.

Image caption مجسمه آکادمیسین باباجان غفورف، تاریخدان و نویسنده کتاب معروف "تاجیکان"، و دبیر اول حزب کمونیست و رهبر وقت جمهوری شوروی تاجیکستان

در این مکان قبرهای شش تن از بزرگان فرهنگ و سیاست تاجیکستان، از جمله آکادمیسین باباجان غفورف، تاریخدان و نویسنده کتاب معروف "تاجیکان"، و دبیر اول حزب کمونیست و رهبر وقت جمهوری شوروی تاجیکستان در سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۶ همراه با نیم پیکره‌های آنان واقع است.

قبر جبار رسولف، از شخضیتهای سیاسی تاجیکستان، هم که از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۱ رئیس شورای وزیران و از آن زمان تا ۱۹۸۲ دبیر اول حزب کمونیست یا رهبر وقت این جمهوری بود، در این پارک واقع است.

قبرهای کمال‌الدین عینی، فرزند صدرالدین عینی، محمد عاصمی و مقدمه خان اشرفی، که هرسه از محققان برجسته فرهنگ و ادب و هنر تاجیکان محسوب می شوند، و قبر باقی رحیم زاده، شاعر معروف، در همین پارک واقع شده اند. روی همه این قبرها نیم‌ پیکره‌های این شخصیتها و یا سنگهای یادگاری برای آنها گذاشته شده اند.

ساختمان مقبره بزرگ

Image caption قبرمقدمه خان اشرفی، از محققان برجسته فرهنگ و ادب و هنر تاجیکان

پارک فرهنگی و فراغتی "عینی"، واقع در شمال شهر دوشنبه، در زمان شوروی بنیاد شده و طی ماههای اخیر مورد بازسازی و ترمیم قرار دارد. هزینه این طرح را که تقریبا چهار میلیون دلار است، استان داری سغد، در شمال تاجیکستان، می پردازد.

هم اکنون در این پارک، مقبره بزرگی در جای بنای کوچک مقبره عینی قامت افراخته است. معماران در این پارک همچنین مشغول ساخت دو دروازه بزرگ و چند طاق و همچنین یک آمفی تئاتر برای ۱۵۰۰ جای نشست و تاسیسات دیگر هستند.

همچنین مجسمه بزرگی از صدرالدین عینی، نویسنده معروف، که عنوان "قهرمان تاجیکستان" را دارد، ساخته شده و پرده‌ای بر روی آن کشیده شده است. از این مجسمه و فواره‌های پیشاروی آن تا یک ماه دیگر، ضمن افتتاح پارک عینی پس از ترمیم و بازسازی، پرده‌برداری خواهد شد.

صدرالدین عینی سال ۱۸۷۸ در روستای ساکتره در حوالی شهر بخارا متولد شد و سال ۱۹۵۴ در سن ۷۶ سالگی در شهر دوشنبه درگذشت. آن زمان جنازه او در پارک لنین در مرکز شهر دوشنبه به خاک سپرده شده بود.

ولی سه سال بعد، در سال ۱۹۵۷، با تصمیم حکومت وقت تاجیکستان قبر او از پارک لنین (حالا باغ رودکی) در مرکز شهر دوشنبه، پایتخت این کشور، به پارک عینی، در شمال این شهر، کوچ داده شد.

صدرالدین عینی به عنوان رمان نویس، شاعر، پژوهشگر و پیشگام ادبیات نوین تاجیکستان و از مبارزان برای تاسیس جمهوری شوروی تاجیکستان، شناخته شده است. او نخستین رئیس فرهنگستان علوم تاجیکستان بود و در سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ ریاست فرهنگستان را به عهده داشت.

اثبات هویت تاجیکان

Image caption مقبره قدیمی صدرالدین عینی، بنیان گذار ادبیات نوین تاجیک

از مهم ترین آثار او "تاریخ انقلاب بخارا" (۱۹۲۰)، "جلادان بخارا" (۱۹۲۰)، روانهای "داخنده" (۱۹۲۸)، "غلامان" داستانهای "آدینه" (۱۹۲۴) و "مرگ سودخور" (۱۹۳۷) و "یادداشتها"-یش عبارت از چهار کتاب است که در بیشتر آنها وضعیت زندگی در امارت بخارا قبل از انقلاب اکتبر تصویر شده است. کلیات آثار او از ۱۵ جلد عبارت است.

کتاب "نمونه ادبیات تاجیک" صدرالدین عینی که بار نخست سال ۱۹۲۶ منتشر شده و همان سال با فرمان نیکولای بوخارین، از مقامات وقت شوروی، به آتش کشیده شد، در امر اثبات هویت تاجیکان (در برابر جریان بانفوذ پان‌ترکیسم) در آسیای میانه و حق آنها به داشتن جمهوری جداگانه بسیار مهم ارزیابی می‌شود.

این کتاب درباره بیش از ۳۰۰ شاعر پارسیگو اطلاعات دارد و در سالهای اخیر به خط فارسی هم منتشر شده است.

تاجیکستان در سال ۱۹۲۴ به عنوان جمهوری خودمختار در هیات ازبکستان تاسیس شد و سال ۱۹۲۹ به عنوان هفتمین "جمهوری مستقل" در اتحاد شوروی اعلام موجودیت کرد و سال ۱۹۹۱ از اتحاد شوروی مستقل شد.

حالا در تاجیکستان به علاوه پارک عینی، یک ناحیه، یک فرودگاه نظامی، تئاتر اپرا و باله شهر دوشنبه، دانشگاه آموزگاری در این شهر و چندین مؤسسه آموزشی و فرهنگی و کوچه و خیابانها به نام او مسما شده اند.

پیکره بزرگی از صدرالدین عینی و مجسمه هایی از قهرمانهای آثارش در سرآغاز خیابان عینی شهر دوشنبه و مجسمه از او و ماکسیم گورکی، نویسنده معروف روس، در نزد بنای اتحادیه نویسندگان تاجیکستان وجود دارند.

مردم تاجیکستان سال آینده از ۱۴۰ سالگی صدرالدین عینی تجلیل می‌کنند.

Image caption قبرکمال‌الدین عینی، فرزند صدرالدین عینی محقق برجسته تاریخ ادبیات فارسی

موضوعات مرتبط