پروازهای بین‌المللی فرودگاه اربیل از جمعه شب متوقف می‌شود

فرودگاه اربیل حق نشر عکس Reuters
Image caption در فرودگاه اربیل پرچم‌های کردستان عراق و نوشته‌هایی در حمایت از استقلال نصب شده

مدیر فرودگاه اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، اعلام کرده است که به دنبال دستور حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، تمام پروازهای بین‌المللی فرودگاه اربیل، "بدون استثنا" از جمعه شب متوقف می‌شود.

تالار فائق صالح، رئیس فرودگاه اربیل ضمن اعلام این خبر، نارضایتی خود از آن را اعلام کرد و گفت چنین تصمیمی به مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و کمک به آوارگان ضربه می‌زند.

خانم فائق صالح گفت: "ما کنسولگری‌ها، کارکنان خارجی و شرکت‌های بین‌المللی داریم و این امر بر همه تاثیر می‌گذارد. این تصمیم درستی نیست."

بیش از ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی اخیر به استقلال کردستان از عراق رای مثبت داده‌اند. برگزاری همه‌پرسی مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و همچنین همسایگان این کشور را به دنبال داشته است.

تعلیق پروازهای بین‌المللی فرودگاه اربیل پس از آن اعلام می‌شود که دولت مرکزی بغداد به دولت اقلیم کردستان ضرب‌الاجلی سه روزه برای تحویل فرودگاه‌ها داد. واکنش اولیه دولت اقلیم رد این ضرب‌الاجل بود.

ایران مرز هوایی خود با کردستان عراق را بسته است و چند شرکت هواپیمایی منطقه، مانند ترکیش ایرلاینز، قطر ایرویز و هواپیمایی‌های ایرانی پروازهای خود به اربیل و سلیمانیه را متوقف کرده‌اند.

خانم صالح فائق، مدیر فرودگاه اربیل، درباره تعلیق پروازها گفته است: "جامعه بین‌المللی بزرگی اینجا حاضر است، بنابراین این تصمیم تنها علیه مردم کرد نیست."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ظریف: همه‌پرسی اقلیم کردستان اشتباه استراتژیک بزرگی بود

"ما همچنین شمار زیادی پناهجو داریم که از این فرودگاه استفاده می‌کنند. ما پل ارتباطی بین سوریه و سازمان ملل بودیم تا کمک‌های انسان‌دوستانه را به مناطق مورد نیاز برسانیم. علاوه بر این ما پذیرای نیروهای ائتلاف (آمریکا علیه داعش) بوده‌ایم."

به دنبال همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، قیمت نفت اندکی افزایش یافته است. کردستان عراق صادرکننده نفت بوده است و با تنش کنونی آینده صادرات نفت آن با ابهام روبرو است.

موضوعات مرتبط