چین دستور توقف فعالیت شرکت‌های کره‌ شمالی در خاک خود را داد

نمایی از پرچم چین حق نشر عکس EPA

چین به شرکت‌های کره شمالی که در خاک این کشور مستقر هستند و به فعالیت می‌پردازند، دستور داده است تا فعالیت‌های خود را متوقف کنند.

این اقدام چین درچارچوب تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه کره شمالی اتخاذ شده است.

براساس گزارش‌ها این شرکت‌های متعلق به کره شمالی از اوایل ماه ژانویه (سه ماه دیگر) باید فعالیت‌های خود را در خاک چین متوقف کنند.

طبق این گزارش‌ها شرکت‌های مشترک دو کشور نیز باید فعالیت‌های خود را متوقف کنند.

چین که متحد اصلی کره شمالی است درحال حاضر واردات محصولات نساجی از کره شمالی را متوقف کرده و محدودیت‌هایی در صادرات مواد سوختی به آن کشور اعمال کرده است.

تحریم‌های کره شمالی، واکنش جامعه جهانی به ششمین آزمایش هسته‌ای این کشور است. ششمین آزمایش هسته‌ای پیونگ یانگ، قویترین آزمایش هسته‌ای این کشور تاکنون بوده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد که چین یکی از اعضای آن است روز ۱۱ سپتامبر دستور تحریم‌های تازه علیه کره شمالی را با اکثریت قاطع تصویب کرد.

این اقدام چین ساعاتی پس از آن صورت گرفت که مقامات کره جنوبی گفتند انتظار دارند کره شمالی به زودی به "اقدامات تحریک‌آمیز بیشتری" دست بزند.

امروز پنجشنبه، ۶ مهر (۲۸ سپتامبر)، سخنگوی حزب حاکم جمهوری کره جنوبی به نقل از چونگ اویی-یونگ، مشاور امنیت ملی این کشور گفت که انتظار می‌رود کره شمالی در روزهای ۱۰ و ۱۸ ماه میلادی آینده و به مناسب مراسم بزرگداشت حزب کارگران - حزب حاکم آن کشور" و برگزاری کنگره سراسری حزب کمونیست چین، به "اقدامات تحریک آمیز جدید" دست بزند. او در این مورد توضیح بیشتری نداد.

براساس این گزارش، آقای چونگ پس از دیدار با مون جه-این، رئیس جمهوری، همچنین گفت که "در مورد بروز درگیری نظامی در نتیجه حوادث اتفاقی" نیز نگرانی شدید وجود دارد. به گفته سخنگوی حزب حاکم، رئیس جمهوری در این دیدار گفت که اگرچه رئیس جمهوری آمریکا از گزینه نظامی برای برخورد با تهدیدهای کره شمالی سخن می گوید، اما کره جنوبی مایل به ورود به جنگ دیگری نیست.