همه‌پرسی کردستان عراق 'تمرکز بر جنگ علیه داعش را از میان برده است'

حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای ائتلاف برای عملیات علیه داعش آماده می‌شوند - به گفته سخنگوی ائتلاف همه پرسی استقلال کردستان توجه جهانیان را از ماموریت شکست داعش منحرف کرده است

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بر توجه به جنگ علیه دولت اسلامی - داعش - تاثیر گذاشته است.

سرهنگ رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، گفته است که در حالیکه تا پیش از این توجه همه به طور کامل بر جنگ علیه داعش متمرکز بود، در حال حاضر این [همه‌پرسی] افکار همه را صد در صد به خود جلب کرده است."

روز دوشنبه، مقامات اقلیم خودگردان کردستان عراق همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق را برگزار کردند و گزارش شد که اکثریت بسیار بزرگی از رای‌دهندگان به استقلال رای دادند. نتیجه همه‌پرسی الزام آور نیست اما باعث افزایش تنش در داخل و خارج عراق شده است.

+ اقلیم کردستان ضرب‌الاجل سه روزه بغداد را رد کرد

+ مهلت سه روزه بغداد به اربیل برای تحویل کنترل فرودگاه‌های اقلیم کردستان

+ ایران مرز هوایی خود را با کردستان عراق بست

+ هشدار اردوغان: ترکیه مرز خود را با عراق می‌بندد

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرودگاه اربیل - عراق خواستار در دست گرفتن کنترل فرودگاه اربیل بوده است

سرهنگ دیلون گفته است که این همه‌‌پرسی "در مجموع بر کل ماموریت شکست دولت اسلامی تاثیری قابل توجه گذاشته است" و افزوده است که در پی این همه‌پرسی "در مورد آنچه که ممکن است اتفاق بیفتد یا اتفاق نیفتد موضعگیری‌های مختلفی وجود داشته و مطالب بسیاری گفته شده است."

وی در عین حال گفته است که در حال حاضر، این تحولات بر اجرای عملیات نظامی علیه داعش تاثیری نداشته است.

در پی برگزاری همه‌پرسی، دولت عراق خواستار در دست گرفتن کنترل فرودگاه ها و گذرگاه‌های مرزی اقلیم کردستان شد و گفت که از روز جمعه - امروز - تحریم‌هایی را به اجرا خواهد گذاشت. سخنگوی ائتلاف بین‌المللی گفته است که تصمیم دولت عراق در استفاده نظامی از فرودگاه اربیل - مرکز اقلیم کردستان عراق - تغییری نداده است.

از زمان تسلط داعش بر چند شهر بزرگ عراق در تابستان سال ٢٠١٤، نیروهای دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان عراق به طور مشترک در عملیات نظامی گوناگون علیه این گروه شرکت داشته‌اند. در جریان جنگ علیه داعش، نیروهای کرد بر بخش‌هایی از اراضی شمال عراق که دولت مرکزی نیز آن را متعلق به خود می‌داند مسلط شده‌اند.

در صورتی که دولت اقلیم کردستان عراق در صدد اجرای نتیجه همه‌پرسی برآید، اختلاف نظر در مورد حاکمیت بر این اراضی و همچنین کنترل مرزی این منطقه می‌تواند باعث تشدید اختلاف بین کردها و دولت مرکزی عراق شود.

علاوه بر دولت مرکزی عراق، دولت‌های ایران و ترکیه نیز با استقلال کردستان عراق مخالفت کرده‌اند و ایالات متحده نیز برگزاری همه‌پرسی و حرکت به سوی استقلال کردستان را در شرایط کنونی به صلاح ندانسته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption اکثریت قابل توجه شرکت کنندگان در همه‌پرسی به جدایی از عراق رای دادند