دولت کاتالونیا: برای برگزاری همه‌پرسی استقلال آماده هستیم

کاتالونیا حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخالفان موضع دولت اسپانیا درباره همه‌پرسی، در روزهای اخیر تظاهرات وسیعی برگزار کرده‌اند

کارلس پوجدمونت، رئیس دولت محلی کاتالونیا، می‌گوید با وجود فشارهای دولت مرکزی اسپانیا، دو هزار مرکز رای‌گیری آماده برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا هستند.

آقای پوجدمونت به رویترز گفته است: "دولت کاتالونیا برای مواجهه با تمام موانعی که دولت اسپانیا در راه این همه‌پرسی ایجاد کرد آماده بوده است، از جمله استفاده نامتناسب و خشن آنها از نیروهای پلیس."

او گفت تعرفه‌های رای و صندوق‌های همه‌پرسی در بیش از دو هزار مرکز رای‌‍گیری آماده شده است تا مردم بتوانند رای بدهند و نظر خود را بیان کنند.

دولت مرکزی اسپانیا برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا را غیرقانونی اعلام کرده و با اعزام هزاران پلیس و بازداشت مقام‌های محلی، به دنبال ممانعت از برگزاری همه‌پرسی است.

معلمان و دانش‌آموزان کاتالونیا مشغول سازماندهی برای برگزاری همه‌پرسی در مدرسه‌ها هستند.

گزارش شده که پیام‌های رمزی در شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شود تا ترتیب رای‌گیری در مدارس را بدهند.

کارلس پوجدمونت، رئیس دولت محلی کاتالونیا، به خبرگزاری رویترز گفت با وجود فشارهای دولت اسپانیا، او انتظار دارد که همه‌پرسی به شکلی آرام و مسالمت‌آمیز برگزار شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس دولت کاتالونیا می‌گوید همه‌پرسی بی مشکل برگزار خواهد شد

آقای پوجدمونت گفت: "فکر نمی‌کنم کسی باشد که به خشونت متوسل شود یا دیگران را به خشونت تحریک کند تا چهره بی‌نظیر جنبش مسالمت‌جوی استقلال کاتالونیا را لکه‌دار کنند."

او از هزاران مامور پلیس اسپانیا که برای ممانعت از برگزاری همه‌پرسی به کاتالونیا اعزام شده‌اند خواست تا "برخورد حرفه‌ای" داشته باشند و مطابق "معیارهای انتظامی رفتار کنند، نه دستورهای سیاسی".

قرار است که همه‌پرسی استقلال کاتالونیا روز یکشنبه برگزار شود.

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا، گفته است که دولت مرکزی اسپانیا و دولت محلی کاتالونیا باید به توافقی سیاسی درباره همه‌پرسی برسند.

رئیس دولت محلی کاتالونیا از اتحادیه اروپا انتقاد کرده که از نقض یکی از حقوق اساسی شهروندان اروپا، یعنی حق تعیین سرنوشت مردم کاتالونیا، دفاع نکرده است.

موضوعات مرتبط