افزایش انتقادها از عملکرد دولت آمریکا در کمک‌رسانی به پورتو ریکو

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقام‌ها می‌گویند به علت تخریب کامل نیروگاه‌های برق، احتمالا مردم پورتوریکو ماه‌ها بدون برق خواهند ماند

شهردار سن خوآن، مرکز جزیره پورتوریکو که بر اثر توفند ماریا خسارات فراوانی دیده، ضمن انتقاد از ادعای دونالد ترامپ مبنی بر "خیلی خوب بودن عملیات امدادرسانی" به این جزیره، می‌گوید برای دریافت کمک حاضر است "گدایی" کند چرا که مردم این منطقه از آمریکا با مرگ و زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

کارمن یولین کروز، شهردار سن خوآن که بزرگترین شهر پورتوریکو است در مخالفت با مقام‌های دولتی که 'امدادرسانی' به پورتورریکو را "خبر خوب" توصیف کرده بودند گفته: "لعنت بر این. این یک خبر خوب نیست. خبر این است که مردم دارند (اینجا) می‌میرند."

با گذشت ۹ روز از عبور توفند ماریا، هنوز بخش بزرگی از جمعیت سه و نیم میلیونی این جزیره بدون برق و دسترسی به آب آشامیدنی‌اند، ژنراتورهای برق روزهاست که سوخت تمام کرده‌اند و بیمارستان‌ها قادر به ارایه خدمات نیستند.

گزارش امروز شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان از پورتوریکو برخی از ساکنان مناطق دورافتاده این جزیره را نشان می‌داد که ساکنان آن می‌گفتند هنوز هیچ کمکی از سوی دولت محلی یا گروه‌های امداد دولت فدرال کسی به آنها سر نزده است.

توفند ماریا که با درجه شدت ۵ که حداکثر توان یک توفند دریایی است به پورتوریکو رسید خرابی‌های گسترده‌ای در این منطقه به بار آورده که به گفته مقام‌ها بازسازی آنها ماه‌ها و شاید چند سال طول بکشد.

در گزارش‌های تلویزیونی مردم برای تهیه آب آشامیدنی لوله‌های آب را در برابر آبی که از دیواره کوهها جاری شده گرفته‌اند و مادری که دختر سه سال و نیمه او دچار آسم بود می‌گفت باید دست کم روزانه ۱۵ دقیقه پیاده خود را به یک مرکز امدادی برساند تا داروی ویژه دخترش را به طور روزانه دریافت کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم دوک، جانشین موقت جان کلی، وزیر امنیت داخلی سابق و رئیس دفتر فعلی آقای ترامپ، به علت اظهاراتش درباره کیفیت کمک‌رسانی به پورتوریکو مورد انتقاد قرار گرفته

خانم کروز، شهردار سن‌ خوآن، در انتقاد به الیان دوک، وزیر موقت وزارت امنیت داخلی، که جریان امداد رسانی فدرال پورتوریکو را "راضی کننده و خبر خوب" توصیف کرده بود، گفت: "شاید از آنجایی که خانم وزیر ایستاده اوضاع خوب دیده می‎شود. اینجا مردم دارند از نهر آب می‌نوشند. این خبر خوبی نیست. بچه‌ها غذا ندارند. این خبر خوبی نیست."

"من همین‌جا رسما گدایی می‌کنم. از هر کس که صدای من را می‌شنود طلب کمک می‌کنم. جان مردم من در خطر است."

آب آشامیدنی، غذا، دارو، و اقلام اولیه در کنار بی‌برقی که اجازه به کار افتادن دوباره سیستم آبرسانی را نمی‌دهد، از مشکلات اصلی این جزیره آسیب دیده است.

بیشتر بخوانید

پورتوریکو در خاموشی مطلق پس از طوفان

روز گذشته (پنجشنبه) دونالد ترامپ با لغو موقت یکی از قوانین بسیار قدیمی کشتیرانی در آمریکا، تلاش کرد به جریان ارسال کمک به پورتوریکو کمک کند.

بنا بر قانون معروف به جونز اکت، برای ارسال اقلام از طریق کشتی باید آن کشتی باربری ساخت آمریکا، تحت کنترل یک شرکت آمریکایی و زیر نظر یک ناخدا و خدمه آمریکایی‌اش هدایت شود.

قانونی که در دهه ۱۹۲۰ وضع شده و مانع از تسریع باربری دریایی در سواحل آمریکا می‌شود.

به همین علت، در یک روز معمول هم هزینه زندگی در جزایر آمریکایی حوزه دریای کارائیب بیشتر از مناطق مشابه در خشکی یا سواحل است. اکنون این محدودیت حتی مانع از ارسال کمک از مکزیک یا جزایر نزدیک پورتوریکو شده بود و صدها تن اقلام ضروری در بنادر معطل معدود کشتی‌ها آمریکایی بودند که آنها را به پورتوریکو حمل کنند؛ در حالی که دهها فروند کشتی باربری متعلق به شرکت‌های بین المللی در سواحل آمریکا آماده حمل این اقلام بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption این زن پورتوریکویی بعد از ۹ روز بدون برق و آب، تصمیم گرفته مثل خیلی‌ها لباسهای چرک را در نهر بشوید

موضوعات مرتبط