همه‌پرسی کاتالونیا؛ رای‌گیری به پایان رسید، درگیری‌ها 'بیش از ۷۰۰ زخمی' به جا گذاشت

یکی از حوزه‌های رای‌گیری در بارسلون حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از حوزه‌های رای‌گیری در بارسلون

مقام های اورژانس در کاتالونیا می گویند که ۷۶۱ نفر در روز برگزاری همه پرسی این منطقه در نتیجه توسل پلیس اسپانیا به زور برای جلوگیری از رای گیری زخمی شده اند.

همزمان کارلوس پوجدمون رهبر دولت منطقه کاتالونیا می گوید که این منطقه اکنون پس از رای گیری یکشنبه حق استقلال را به دست آورده است.

ماموران پلیس اسپانیا برگه های رای و صندوق های رای گیری را ضبط کردند و مانع رای دادن بعضی از مردم شدند.

مهلت رای‌گیری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا ساعتی پیش به پایان رسید و بنا بر گزارش‌ها صندوق‌های رای برای شمارش به مکانی نامعلوم منتقل شده است. بنا به گزارش‌ رسانه‌های محلی کاتالان که هنوز منابع دیگر آن را تایید نکرده‌اند سه میلیون نفر در همه‌پرسی شرکت کرده‌اند.

اما ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا در نطقی تلویزیونی ضمن تشکر از نیروهای پلیس، از مردم کاتولونیا هم قدردانی کرد که اکثر آنها از شرکت در این همه‌پرسی غیرقانونی خودداری کرده‌اند. او همچنین گفت نمی‌توانسته اجازه دهد از چهل سال توافق دولت‌های محلی با دولت مرکزی باج‌خواهی شود و این همه‌پرسی را تمسخر دموکراسی خواند.

او همچنین گفت: "امروز همه‌پرسی تعیین سرنوشت در کاتالونیا برگزار نشد و حکومت قانون با تمام قدرت پا برجاست."

ساعاتی قبل دادگاه عالی کاتالونیا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد چندین شکایت علیه پلیس کاتالونیا دریافت کرده است. شاکیان پلیس کاتالونیا را متهم کرده‌اند با وجود دستور قضایی مبنی بر غیرقانونی بودن همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، برای بستن حوزه‌های رای‌گیری اقدام نکرده است و باز ماندن این حوزه‌ها غیرقانونی بوده است.

بنا بر گزارش‌ها عده‌ای از مردم در میدان خورشید مادرید تجمع کرده و خواستار استعفای ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا شده‌اند. علاوه بر این برخی سیاستمداران هم این درخواست را تکرار کرده‌اند از جمله آدا کولائو شهردار بارسلون.

در شبکه‌های اجتماعی هم از مردم تمام اسپانیا دعوت شده ساعت ده شب به وقت محلی به بالکن‌ها بروند و چراغ موبایل‌های خود را روشن کنند و اتحاد و پابندی خود را به قانون اساسی اسپانیا نشان دهند.

خانم کولائو ساعاتی پیش در بیانیه‌ای خواستار "توقف فوری خشونت پلیس با مردم بی‌دفاع شد" و شمار مجروحان درگیری پلیس ضد شورش با مردم این شهر را بیش از ۴۶۰ نفر اعلام کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
درگیری پلیس و رای دهندگان در همه پرسی استقلال کاتالونیا

در همین حال اداره بهداشت و درمان کاتالونیا شمار کسانی را که به مراقبت پزشکی نیاز پیدا کرده‌اند ۷۶۱ نفر اعلام کرده است. گفته می‌شود حال دو نفر از آنها وخیم است.

تلاش پلیس برای جلوگیری از رای‌گیری در همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا باعث درگیری خشونت‌آمیز میان هواداران استقلال و نیروهای پلیس اسپانیا شده است.

دولت اسپانیا همه‌پرسی یکشنبه اول اکتبر در منطقه کاتالونیا را مغایر قانون اساسی این کشور می‌داند و از قبل هشدار داده بود که مانع از برگزاری رای‌گیری خواهد شد.

پیشتر شهردار بارسلون، نخست وزیر اسپانیا را به بزدلی متهم کرده و گفته بود که او شهر را از مأموران پلیس پر کرده است.

ماموران پلیس مانع از رای دادن مردم شدند و صندوق‌های رای را در بسیاری از حوزه‌های رای‌گیری توقیف کردند.

حق نشر عکس Reuters

در شهر بارسلون مرکز کاتالونیا پلیس برای متفرق کردن معترضان هوادار استقلال از باتوم و گلوله پلاستیکی استفاده کرده است.

به گفته وزارت کشور اسپانیا ۱۲ مامور پلیس در جریان درگیری‌ها زخمی شده‌اند. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد نیروهای امنیتی ۹۲ حوزه رای‌گیری "غیرقانونی" را تعطیل کرده و سه نفر به دلیل نافرمانی مدنی و حمله به نیروهای پلیس دستگیر شده‌اند.

این در حالی است که پلیس کاتالونیا (موسوس) تعداد حوزه‌های بسته شده را ۲۴۴ حوزه می‌داند؛ با توجه به اینکه بیش از دو هزار حوزه رای‌گیری در تمام این ایالت در نظر گرفته شده، اخذ آرای مردم ادامه دارد.

بنا بر گزارش‌ها اقدامات پلیس اسپانیا برای جلوگیری از رای‌گیری بیشتر محدود به بارسلون بوده و در دیگر نقاط کاتالونیا تقریبا فعالیتی نداشته و رای‌گیری در جریان است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری پلیس با معترضان به خشونت کشید

رای‌گیری ساعت ۹ صبح به وقت محلی آغاز شد در حالی که گروهی از مردم برای حفاظت از حوزه‌های رأی‌گیری و جلوگیری از کنترل آنها از سوی پلیس اسپانیا، از شب گذشته در این حوزه‌ها صف بسته بودند.

کارلوس پوجدمون، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا جزو نخستین کسانی بود که رأی خود را به صندوق ریخت.

پیش‌تر مقامات دولت منطقه‌ای کاتالونیا گفته بودند با وجود توقیف بیش از ۹ میلیون برگه رأی و بازداشت تعدادی از سازمان‌دهندگان همه‌پرسی، امیدوارند تعداد زیادی از رأی دهندگان بتوانند رأی خود را به صندوق بیندازند.

گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که ۱۳۰۰ حوزه از مجموع ۲۳۱۵ حوزه رأی‌گیری پلمپ شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هم‌زمان با همه‌پرسی کاتالونیا طرفداران وحدت اسپانیا در مادرید راهپیمایی کردند

وحدت‌گرایان اسپانیایی معتقدند که کاتالونیا درون اسپانیا در کنار دیگر مناطق مانند باسک و گالیسیا از خودمختاری برخوردار است.

اما کارلوس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا روز جمعه (۲۹ سپتامبر) در جمع تظاهرکنندگان گفت باور دارد که کاتالونیا نخستین گام خود را برای ایجاد یک ملت مستقل برمی‌دارد.

کاتالونیا یک منطقه ثروتمند با جمعیت ۷.۵ میلیون نفری است که در شمال شرقی اسپانیا واقع است. این منطقه دارای فرهنگ و زبان خودش است و از میزان خودمختاری بالایی برخوردار است، اما تحت قانون اساسی اسپانیا به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته نمی‌شود.

اتحادیه اروپا هنوز در باره این بحران اظهار نظر رسمی نکرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption برخورد پلیس با تظاهرکنندگان خواستار برگزاری رفراندوم در خیابان
حق نشر عکس Reuters

موضوعات مرتبط