اجرای قانون ممنوعیت پوشش صورت در اتریش آغاز شد

قانون منع پوشش صورت در اتریش حق نشر عکس AFP
Image caption برگه‌ای که موارد ممنوعیت پوشش صورت را نشان می‌دهد. در قسمت بالا گفته شده که استفاده از ماسک صورت و آرایش دلقک "تحت شرایط مشخصی" مجاز است.

قانون ممنوعیت پوشش کامل صورت با برقع یا روبنده (نقاب) از امروز یکشنبه اول اکتبر در اتریش اجرا می‌شود.

بنا بر این قانون که اواسط زمستان گذشته با هدف"حفظ ارزش‌ها" در اتریش تصویب شده بود، صورت باید از بالای پیشانی تا زیر چانه معلوم باشد.

گروه‌های مسلمان در اتریش این قانون را محکوم کرده و گفته‌اند که تعداد بسیار کمی از زنان مسلمان از برقع یا روبنده استفاده می‌کنند. برآورد می‌شود که در کل کشور اتریش تنها ۱۵۰ زن صورت خود را می‌پوشانند.

قانون تازه پوشش سر برای زنان و پوشاندن صورت به شیوه‌های دیگر مانند استفاده از ماسک‌ پزشکی و آرایش دلقک را "تحت شرایط مشخصی" مجاز دانسته است.

اجرای این قانون در حالی آغاز شده که احزاب سیاسی اتریش در آستانه انتخابات عمومی تلاش می‌کنند به احساسات ضد اسلامی در میان بخشی از رأی‌دهندگان واکنش نشان دهند.

انتخابات سراسری اتریش روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) برای انتخاب اعضای شواری ملی (یکی از دو شورای پارلمان) برگزاری می‌شود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که یک حزب راست افراطی احتمالا در دولت ائتلافی آینده اتریش حضور خواهد داشت.

یکی از نگرانی‌هایی که مقام‌های گردشگری اتریش مطرح کرده‌اند، احتمال کاهش تعداد توریست‌های مسلمان از کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

فرانسه و بلژیک در سال ۲۰۱۱ قانون ممنوعیت برقع را تصویب کردند و طرحی هم در همین رابطه در پارلمان آلمان در حال بررسی است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفته است که پوشش کامل صورت در آلمان "تا جایی که قانون اجازه می‌دهد" باید ممنوع شود.

برقع و روبنده (نقاب)

روبنده یا نقاب نوعی پوشش صورت است که به جز چشم‌ها بقیه چهره را می‌پوشاند. هرچند که ممکن است بعضی از زنان به صورت جدا از پوششی برای چشم هم استفاده کنند. روبنده همراه با چادر یا پوشش سر به صورت جداگانه استفاده می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption روبنده یا نقاب

برقع عموما به پوششی یک تکه گفته می‌شود که هم بدن و هم سر و صورت زن را به صورت کامل می‌پوشاند. در این نوع پوشش برای این که صاحب آن بتواند ببیند، جلوی چشم معمولا با پارچه‌ای توری پوشانده می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption برقع

موضوعات مرتبط