ترامپ گفت و گو با کره شمالی را اتلاف وقت دانست

A combination photo of Donald Trump and Kim Jong-un حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبرن دو کشور بر سر برنامه اتمی کره شمالی سرشاخ شده اند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور، گفته است که مذاکره با کره شمالی بر سر برنامه اتمی اتلاف وقت است.

پس از آنکه اعلام شد آمریکا درحال تماس با کره شمالی است آقای ترامپ در توییتی نوشت: "رکس انرژی ات را هدر نده، همان کاری که باید انجام شود را خواهیم کرد!".

رکس تیلرسون روز شنبه خبر داد که کانال های ارتباطی با پیونگ یانگ باز است اما این کشور علاقه زیادی به دیالوگ ندارد.

دو کشور در ماه های اخیر وارد یک درگیری پرحرارت لفظی شده اند.

آمریکا از کره شمالی می خواهد برنامه تسلیحاتی خود را که با آزمایش های مکرر موشکی و آنچه ادعا می شود یک بمب هیدروژنی کوچک قابل نصب بر یک موشک دوربرد همراه بوده را متوقف کند.

اما تلاش ها برای برقراری دیالوگ ظاهرا با نگرش آقای ترامپ در مورد موضوع در تضاد است.

او روز یکشنبه در توییتی در اشاره به رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، نوشت: "به رکس تیلرسون، وزیر خارجه بی نظیرمان گفتم، که مذاکره با مردک موشکی اتلاف وقت است."

او سپس اضافه کرد: "... رکس انرژی ات را هدر نده. همان کاری که باید انجام شود را خوهیم کرد."

او نگفت منظورش از "کاری که باید انجام شود" چیست.

با این حال یک مقام ارشد دولت آمریکا در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز در این باره گفت: "در زمانی که کره شمالی به رفتار تحریک آمیزش ادامه می دهد، رئیس جمهور فکر نمی کند که اکنون وقت مذاکره با آنها باشد."

این مقام همچنین گفت که کانال های دیپلماتیک عمدتا برای بحث درباره شهروندان آمریکایی تحت بازداشت در کره شمالی به کار می رود.

این اولین باری نیست که دونالد ترامپ موضعی متفاوت از مقام های ارشد دولتش در پیش گرفته است.

او در ماه اوت گفت که ارتش آمریکا آماده برخورد با کره شمالی است که درست ساعاتی پس از آن بود که وزیر دفاع آمریکا سعی کرد تنش ها را با این حرف که تلاش های دیپلماتیک در حال موثر افتادن است فرونشاند.

آقای تیلرسون روز شنبه گفت که مقام های آمریکایی کانال هایی ارتباطی با پیونگ یانگ دارند.

او در پاسخ به این سوال که آیا کره شمالی پای میز مذاکره خواهد آمد گفت: "داریم کند و کاو می کنیم، شما را مطلع خواهیم کرد."

با این حال او بعدا اذعان کرد که پیشرفت کمی به دست آمده است.

آقای تیلرسون در جریان سفری به چین - بزرگترین شریک تجاری کره شمالی - برای دیدار با شی جینپینگ رئیس جمهور و سایر مقام های این کشور صحبت می کرد.

چین هفته پیش به کسب و کارهای کره شمالی که در این کشور فعالیت می کنند گفت کارشان را تعطیل کنند. آن اقدام بخشی از تحریم های تازه سازمان ملل علیه پیونگ یانگ است.