دموکرات‌های آمریکا خواستار اصلاح قانون حمل اسلحه شدند

قربانیان لاس وگاس حق نشر عکس Reuters
Image caption کشتار لاس وگاس بار دیگر آزادی نگهداری و حمل اسلحه در آمریکا را به موضوعی داغ برای بحث تبدیل کرده است

یک روز پس از تیراندازی منجر به قتل ده‌ها نفر در شهر لاس وگاس در آمریکا، درخواست تجدیدنظر در قوانین مربوط به مالکیت و حمل اسلحه در این کشور دوباره مطرح شده است.

علاوه بر سازمان‌های مخالف آزادی اسلحه، شماری از سیاستمداران حزب دموکرات - حزب مخالف رئیس جمهوری - از کنگره خواسته‌اند قوانین سختگیرانه‌تری در این مورد تصویب کند.

در تیراندازی در لاس وگاس نزدیک به شصت نفر کشته و حدود پانصد تن دیگر زخمی شدند. عامل تیراندازی یک مرد آمریکایی معرفی شده که از پنجره هتل مشرف به محل برگزاری یک کنسرت، شرکت‌کنندگان در کنسرت را به گلوله بست. پلیس گفته است که از هتل محل اقامت و خانه مسکونی این فرد چندین قبضه انواع اسلحه از جمله مسلسل سبک به دست آمده است.

+ تلاش پلیس برای کشف انگیزه کشتار لاس وگاس

+ ۵۹ کشته در مرگبارترین تیراندازی تاریخ آمریکا در لاس وگاس

+ مهاجم لاس وگاس که بود؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری، معاون رئیس جمهوری و همسرانشان هنگام ادای احترام به یاد قربانیان کشتار لاس وگاس - ترامپ گفته بود دولت او از محدودیت قانون اسلحه حمایت نخواهد کرد

در واکنش به این کشتار، رهبران حزب جمهوریخواه در کنگره از وقوع این حادثه ابراز تاسف و با زخمی‌ها و خانواده کشته‌شدگان همدردی کرده‌اند. حزب جمهوریخواه به طور سنتی از آزادی مالکیت و حمل اسلحه حمایت کرده است و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، پیشتر گفته بود که دولت او هرگز در صدد نقض "حق حمل اسلحه" برنخواهد آمد.

پس از تیراندازی در لاس و گاس، سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید در این مورد که آیا رئیس جمهوری ممکن است از تجدید نظر در قانون اسلحه حمایت کند، گفت که "این موضوعی است که می‌توانیم در روزهای آینده درباره آن صحبت کنیم و ببینیم که وضعیت به چه نحو است". وی از تعهد به حمایت از تغییر قوانین خودداری ورزید و تنها گفت که "ما نمی‌خواهیم قوانینی درست کنیم که مانع از رویدادهایی نظیر این نشوند."

حق نشر عکس EPA
Image caption پلوسی از حامیان تجدید نظر در قانون اسلحه در آمریکاست

شماری از سیاستمداران دموکرات این موضع‌یری را کافی ندانسته‌اند. الیزابت وارن، از اعضای مجلس سنای آمریکا، در یک پیام توئیتری نوشته است "تاسف و دعا کافی نیست، آنهم وقتی که پدرها و مادرها باید بچه‌هایشان را دفن کنند و پسرها و دخترهای بیشتری بدون پدر و مادر بزرگ شوند."

سناتور کریس مورفی، از ایالت کانکتیکات که در سال ۲۰۱۲ محل تیراندازی منجر به قتل بیست کودک دانش‌آموز و شش فرد بالغ بود، صراحت بیشتری به خرج داد و کنگره را به کم‌کاری و تعلل در جلوگیری از تکرار جرایم مرتبط با آزادی داشتن اسلحه متهم کرده است. وی گفته است که لازم است قانون جدیدی شامل بررسی دقیق سابقه و شرایط خریداران اسلحه تصویب شود.

نانسی پلوسی، رهبر جناح دموکرات در مجلس نمایندگان هم از تصویب قوانین سختگیرانه‌تری در مورد نظارت بر فروش و نگهداری اسلحه حمایت کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آزادی خرید و فروش اسلحه در آمریکا سالهاست محل اختلاف بین گروه‌های مختلف بوده است

معمولا حوادثی شبیه آنچه که در لاس وگاس روی داده باعث طرح درخواست تجدید نظر در قوانین مالیکت و حمل اسلحه می‌شود اما به گفته ناظران، نفوذ تولیدکنندگان اسلحه و گروه‌های طرفدار آزادی داشتن اسلحه مانع از اقدام جدی در این زمینه می‌شود.

طبق بخشی از قانون اساسی ایالات متحده - مشهور به اصلاحیه دوم - شهروندان این کشور از حق مالکیت و حمل اسلحه برخوردارند. همزمان، در سطح فدرال و ایالتی قوانین و مقرراتی برای نظارت بر خرید، نگهداری و حمل اسلحه تدوین شده هر چند بین ایالت‌های مختلف تفاوت‌های گاه قابل توجهی در این زمینه وجود دارد.

گفته می‌شود که تدوین‌کنندگان قانون اساسی به منظور هشدار علیه گرایش حکومت به استبداد، به شهروندان اجازه نگهداری و حمل اسلحه را دادند تا در صورت لزوم، از آزادی و امنیت خود دفاع کنند. حامیان آزادی مالکیت و حمل اسلحه با استناد به قانون اساسی با محدودیت شدیدتر در این زمینه مخالفت هستند و چنین اقدامی را مغایر اصل آزادی فردی در قانون اساسی ایالات متحده می‌دانند.

در مقابل حامیان محدودیت و نظارت بیشتر بر نگهداری و حمل اسلحه معتقدند که با توجه به شرایط امروزی جامعه آمریکا از جمله حضور و گستردگی فعالیت جامعه مدنی و دیگر نهادها و ابزار حراست از آزادی‌های فردی و اجتماعی و در حالیکه نهادهای موثری برای حفظ امنیت شهروندان ایجاد شده، مالکیت فردی اسلحه لزومی ندارد.

برخی از طرفداران محدودیت در این زمینه نیز معتقدند که هدف تدوین‌کنندگان قانون اساسی، امکان مسلح شدن شهروندان برای مقابله با دشمن خارجی بوده و به شرایط زمان صلح ارتباطی ندارد.

موضوعات مرتبط