کاتالونیا ظرف چند روز 'اعلام استقلال می کند'

Catalan President Carles Puigdemont speaks at a news conference in Barcelona. Photo: 2 October 2017 حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption آقای پوجدمان پیشتر خواستار میانجیگری بین المللی برای حل بحران شده بود

رهبر منطقه خودختار کاتالونیا به بی بی سی گفته است که این منطقه ظرف چند روز اعلام استقلال خواهد کرد.

کارلوس پوجدمان در اولین مصاحبه خود از زمان برگزاری همه پرسی استقلال در روز یکشنبه گفت دولتش "در پایان هفته یا آغاز هفته آینده اقدام خواهد کرد."

او با بیانیه روز دوشنبه کمیسیون اروپایی دایر بر اینکه حوادث جاری کاتالونیا یک مساله داخلی اسپانیاست مخالفت کرد.

او در پاسخ به این سوال که اگر دولت اسپانیا مداخله کند و کنترل دولت کاتالونیا را به دست گیرد گفت "این اشتباهی است که همه چیز را عوض می کند."

آقای پوجدمان گفت که درحال حاضر هیچ تماسی میان دولت مادرید و دولت منطقه کاتالونیا وجود ندارد.

او به فاصله کوتاهی پیش از سخنرانی پادشاه این کشور اظهار نظر می کرد.

فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا، با محکوم کردن سازماندهی کنندگان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، اقدام آنها را "خارج از قانون" دانست. اما رهبر کاتالونیا می گوید ظرف چند روز اعلام استقلال خواهد شد.

حق نشر عکس .
Image caption فیلیپ ششم در سخنرانی امروز خود در تلویزیون دولتی، رهبران محلی کاتالونیا را به خاطر برگزاری رفراندوم به "عدم وفاداری" به اسپانیا متهم کرد

وی در جریان نطقی تلویزیونی در شامگاه امروز سه شنبه ۳ اکتبر (۱۱ مهر)، بحران ایجاد شده در کاتالونیا را "به شدت جدی" توصیف کرد و خواستار اتحاد ملی شد.

امروز هزاران نفر از مردم کاتالونیا، در اعتراض به خشونت پلیس برای جلوگیری از همه پرسی دیروز دوشنبه، به خیابان‌ها آمدند. دولت مرکزی اسپانیا، برگزاری این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرده بود.

فیلیپ ششم در سخنرانی امروز خود در تلویزیون دولتی، رهبران محلی کاتالونیا را به خاطر برگزاری رفراندوم به "عدم وفاداری" به اسپانیا متهم کرد. وی گفت همه پرسی اخیر ممکن است اقتصاد پررونق منطقه خودمختار کاتالونیا و کل اسپانیا را به خطر بیندازد.

پادشاه اسپانیا در عین حال افزود که این کشور "بر دوران سختی غلبه خواهد کرد".

در اعتراض به برخورد دولت مرکزی اسپانیا با همه‌پرسی استقلال، در کاتالونیا اعتصاب عمومی برگزار شده و شهرهای منطقه به خصوص بارسلون شاهد تظاهرات گسترده بوده است.

اتحادیه‌های کارگری کاتالونیا در حمایت از همه‌پرسی استقلال و در اعتراض به دخالت دولت مرکزی در جلوگیری از برگزاری آرام و کامل این همه‌پرسی از اهالی کاتالونیا خواسته بودند در یک اعتصاب سراسری شرکت کنند و این دعوت با استقبال گسترده روبه‌رو شده است.

بیشتر بخوانید:

دولت محلی نیز از اعتصاب حمایت کرده است. به گفته منابع محلی، اعتصاب در کاتالونیا بر فعالیت‌های عادی اقتصادی تاثیر گذاشته و باعث اختلال در خدمات عمومی شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات اعتراضی در بارسلون برخی خیابان‌های شهر را بند آورد و رفت و آمد خودروها را متوقف کرد

در از ساعات اولیه صبح سه‌شنبه، جمعیتی حدود پانزده هزار نفر که بسیاری از آنان لباس‌هایی به رنگ‌های آبی، زرد و قرمز - رنگ‌های پرچم کاتالونیا - بر تن داشتند در خیابان‌های بارسلون، مرکز کاتالونیا به حرکت درآمدند و با شعار "خیابان‌های کاتالونیا همیشه از آن ما خواهد بود" رفت و آمد را متوقف کردند.

همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، دیروز با وجود دستور دادگاه قانون اساسی اسپانیا در مورد غیرقانونی بودن آن برگزار شد. مقامات محلی می گویند که اکثریت بزرگی از شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به جدایی از اسپانیا رای داده‌اند.

با این همه، دولت مرکزی اسپانیا با توسل به این حکم قضایی، نیروی پلیس را برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی به کاتالونیا اعزام کرد که با حمله ماموران به مراکز اخذ رای و درگیری بین آنان و مردم همراه بود.

مقامات کاتالونیا پلیس را به خشونت علیه مردم عادی متهم کرده‌اند و در خارج از اسپانیا نیز، نسبت به نحوه برخورد پلیس با رای‌دهندگان اعتراضاتی صورت گرفته است.