'اتهام فساد' رئیس شورای حقوق بشر پارلمان اروپا را ناچار به استعفا کرد

پدرو آگرامونت حق نشر عکس Reuters
Image caption انتقادها از پدرو آگرامونت اطمینان از "بی‌طرفی" او را مورد تردید قرار داده بود

پدرو آگرامونت، رئیس اسپانیایی شورای حقوق‌بشر پارلمان اروپا به علت اتهام فساد و همچنین انتقاد از بازدیدش از سوریه آن هم دوشادوش نمایندگان پارلمان روسیه، استعفاء کرده است.

این بخش از پارلمان اروپا دیدبان اصلی مسایل حقوق‌بشری در محدوده یورو است. با وجود این، اعضای آن متهم‌اند که در برابر آنچه "دیپلماسی خاویار" خوانده شده در برابر گزارش 'نقض حقوق بشر' علیه آذربایجان سکوت کرده‌اند.

دولت آذربایجان به سرکوب مخالفان سیاسی خود متهم است. و اعضای شورای حقوق بشر پارلمان اروپا متهم‌اند که در سال ۲۰۱۳ در "ازای دریافت هدیه" به رد گزارش مربوط به زندانیان سیاسی در آذربایجان رای داده‌اند.

قرار است یک گروه بازرسی مستقل درباره اتهام‌های این شورا گزارشی تا پایان سال میلادی جاری تهیه کند.

در کنار این اتهام فساد، آقای آگرامونت، به طور جداگانه هم به علت دیدارش از سوریه در ماه مارس گذشته، که در کنار هیاتی از نمایندگان دوما روسیه صورت گرفت و طی آن با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هم ملاقات کرد، مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود؛ چرا که بشار اسد طی ۶ سال گذشته و از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور، به علت نقض گسترده حقوق‌بشر و حتی اتهام جنایت علیه بشریت به علت استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردم کشور خودش، مورد انتقاد جهانی قرار گرفته است.

بسیاری از اعضای مختلف این شورا که متشکل از نمایندگان کشورهای اروپایی در پارلمان اتحادیه اروپاست، خواستار کناره‌گیری آقای آگرامونت شده بودند.

گروهی از اعضای سوشالیست این شورا طی بیانیه‌ای گفته‌اند: "حتی اگر این دیدار (سوریه-اسد) به طور شخصی و خصوصی صورت گرفته باشد به میان آورده شدن نام شورای حقوق بشر پارلمان اروپا در جریان آن به نوعی حمایت از رژیم اسد و اعمال او علیه مردم سوریه را تصریحا اعلام کرده است."

روسیه این نهاد پارلمان اروپا را که نمایندگان ۴۷ کشور در آن عضویت دارند، از ماه ژانویه گذشته تحریم کرده است؛ خروج مسکو از این نهاد حقوق‌بشری در اعتراض به تحریم‌های اتحادیه اروپا در پی انضمام شبه جزیره کریمه به خاک روسیه و بحران اوکراین صورت گرفته است.

اعضای این شورا قرار است هفته آینده دور هم جمع شوند و گزارش شده راجر گِیل، نماینده بریتانیا در این نهاد فعلا ریاست جلسات آن را بر عهده خواهد گرفت.

موضوعات مرتبط