انجمن اسلحه آمریکا خواستار مقررات جدید برای ابزارهای شلیک سریع شد

ابزارهای شلیک سریع با استفاده از لگد خود تفنگ، شلیک را مداوم و بی‌وقفه ادامه می‌دهند و تفنگ را شبیه تفنگ‌های تمام‌خودکار می‌کنند که سه دهه است ممنوع شده‌اند. حق نشر عکس Reuters
Image caption ابزارهای شلیک سریع با استفاده از لگد خود تفنگ، شلیک را مداوم و بی‌وقفه ادامه می‌دهند و تفنگ را شبیه تفنگ‌های تمام‌خودکار می‌کنند که سه دهه است ممنوع شده‌اند.

انجمن ملی تفنگ، بزرگ‌ترین گروه حامی دست‌رسی آزادتر به اسلحه در آمریکا، از دستگاه‌های اجرایی خواسته است درباره قانونی‌بودن ابزارهای شلیک سریع تجدیدنظر شود.

در کشتار مسلحانه در لاس‌وگاس که ۵۸ نفر و همین‌طور مظنون تیراندازی در آن کشته شدند و بیش از ۵۰۰ نفر هم زخمی شدند، فرد تیرانداز از چنین ابزارهایی استفاده کرده بود تا بتواند با تفنگ‌های نیمه‌خودکار شبیه به تفنگ تمام‌خودکار، شلیک سریع و مداوم بکند.

این ابزارهای شلیک سریع که جای خشاب عادی تفنگ می‌نشینند، با استفاده از لگد خود تفنگ، شلیک را مداوم و بی‌وقفه ادامه می‌دهند و تفنگ را شبیه تفنگ‌های تمام‌خودکار می‌کنند که سه دهه است ممنوع شده‌اند.

انجمن تفنگ آمریکا درخواست کرده است "مقررات بیشتری" درباره این ابزارها وضع شود.

جمهوری‌خواهان گفته‌اند که ممنوع‌کردن ابزارهای شلیک سریع را بررسی می‌کنند.

آنها اغلب به افزایش دست‌رسی به اسلحه گرایش دارند و سال‌هاست جلوی وضع محدودیت‌های بیشتر در این باره را گرفته‌اند.

قانون‌گذاران آمریکا گفته‌اند قصد دارند در این باره جلسه بگذارند و طرحی به کنگره پیش‌نهاد بدهند.

بعد از آن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به خبرنگاران گفت که "در آینده نزدیک"، ممنوع‌کردن این ابزارها را بررسی می‌کند.

روسای انجمن تفنگ آمریکا از سیاست‌مدارانی که بعد از کشتار لاس‌وگاس خواستار محدودیت‌های بیشتر برای اسلحه شده‌اند، انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند "منع اسلحه از آمریکایی‌های مطیع قانون به خاطر اقدام جنایی یک دیوانه، هیچ کمکی به جلوگیری از حمله‌های آینده نمی‌کند".

این بیانیه انجمن تفنگ آمریکا، که نخستین اظهارنظر آنها بعد از تیراندازی لاس‌وگاس است، یادآوری کرده که ابزارهای شلیک سریع، همان ابزارهایی که در عمل تفنگ نیمه‌خودکار را به تمام‌خودکار تبدیل می‌کند، در دولت باراک اوباما تایید شده‌اند.

در همین بیانیه، انجمن تفنگ آمریکا از کنگره خواسته است طرح موردحمایت این گروه حامی اسلحه را تصویب کند که طبق آن حق حمل اسلحه، شمول کشوری پیدا می‌کند.

حامیان آزادی بیشتر در دست‌رسی و حمل اسلحه این طرح را "حق حمل متقابل" می‌خوانند.

آنها می‌خواهند اسلحه‌دارها با مجوز یک ایالت برای حمل اسلحه غلاف‌شده بتوانند اسلحه‌شان را به هر ایالت دیگری در آمریکا ببرند؛ حتی اگر ایالت مقصد، قوانین سخت‌گیرانه‌تری درباره اسلحه داشته باشد.

یک طرح دیگر که موردحمایت اسلحه تفنگ آمریکاست، برای رفع مقررات فروش خفه‌کننده‌های تفنگ بوده است. در پی کشتار لاس‌وگاس، جمهوری‌خواهان این طرح را پس گرفته‌اند و به نظر می‌رسد این طرح در کنگره متوقف شده است.

روز چهارشنبه دایان فاینستاین، سناتور دموکرات، طرحی برای ممنوع‌کردن ابزارهای شلیک سریع به سنای آمریکا پیش‌نهاد داد.

جمهوری‌خواهان هم گفته بودند می‌خواهند در این باره طرحی پیش‌نهاد بدهند.

آنتونی زارکر، خبرنگار بی‌بی‌سی، می‌گوید این‌که بزرگ‌ترین لابی اسلحه آمریکا از دستگاه‌های اجرایی خواسته است برای ابزارهای شلیک سریع محدودیت‌هایی وضع کنند، یعنی این انجمن نمی‌خواهد تصمیم‌گیری در این باره به کنگره بیفتد. چون آن‌جا ممکن است حامیان محدودیت اسلحه، از فرصت استفاده کنند و محدودیت‌ها و مقرراتی وضع کنند که حامیان اسلحه خوش ندارند.

طبق آگهی تبلیغاتی یکی از این ابزارهای شلیک سریع که اسلحه نیمه‌خودکار را شبیه اسلحه تمام‌خودکار می‌کند، این ابزار کمتر از ۲۰۰ دلار قیمت دارند و با آن ظرف هفت ثانیه می‌توان حدود ۱۰۰ گلوله سریع شلیک کرد.

شرکت اسلاید فایر، یکی از تولیدکنندگان اصلی این ابزار، گفته است بعد از تیراندازی لاس‌وگاس "بر اثر تقاضای خیلی خیلی زیاد در بازار" این جنس را تمام کرده است. به نظر می‌رسد این مصرف‌کننده‌ها نگران بوده‌اند که دست‌رسی به این ابزار محدود شود.

موضوعات مرتبط