رئیس پلیس کاتالونیا در دادگاه حاضر می‌شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تراپرو به ظن اغتشاش و تحریک به شورش علیه دولت مرکزی به دادگاه احضار شده است

رئیس پلیس منطقه کاتالونیا در ارتباط با تحقیقات پیرامون اتهام همراهی با آشوب و شورش در دادگاه حاضر می‌شود.

قرار است روز جمعه، ١٤ مهر (٦ اکتبر)، خوزپ لوئیس تراپرو، رئیس پلیس منطقه خودگردان به عنوان یکی از مظنونان پرونده آشوب و تحریک به شورش علیه دولت مرکزی در دادگاه حاضر شود. پلیس محلی کاتالونیا متهم است که در جریان تظاهرات جدایی‌طلبان کاتالونیا که در حمایت از ادامه اخذ رای در همه‌پرسی استقلال در این منطقه صورت گرفت از ماموران پلیس اعزامی از مرکز، حمایت لازم را به عمل نیاورد.

یکی دیگر از مقامات ارشد پلیس و دو فعال سیاسی نیز به عنوان مظنونان دیگر پرونده در دادگاه مقدماتی حضور خواهند یافت و به سئوالات قاضی پاسخ خواهند داد. نتیجه این جلسه تعیین کننده تصمیم در زمینه تشکیل پرونده اتهامی علیه مظنونان و پیگرد قانونی آنان خواهد بود.

شرایط سیاسی کاتالونیا نیروی پلیس محلی را در وضعیت دشواری قرار داده است. ماموران پلیس از یکسو موظف به اجرای دستور دولت مرکزی در جهت حفظ امنیت و آرامش منطقه هستند و از سوی دیگر، شماری از آنان با جدایی‌طلبان احساس همدردی و همسویی می‌کنند. همچنین، در داخل نیروی پلیس نیز در مورد استقلال کاتالونیا و نحوه برخورد با جدایی‌طلبان دودستگی بروز کرده است.

روز یکشنبه گذشته و هنگامی که ماموران پلیس ضد شورش اعزامی در صدد جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی بودند، تصاویری از مجادله لفظی بین آنان و ماموران پلیس محلی منتشر شد. بسیاری از ماموران محلی از اجرای دستور برای متوقف کردن همه‌پرسی خودداری ورزیدند و صرفا نظاره‌گر اقدامات ماموران پلیس ملی در برخورد با رای‌دهندگان بودند.

پرونده‌ای که در دادگاه مطرح شده مشخصا به وضعیت گروهی از ماموران پلیس ملی ارتباط دارد که در یک ساختمان دولتی در شهر بارسلونا به محاصره جمعیت درآمده بودند در حالیکه ماموران محلی برای متفرق کردن معترضان و کمک به محاصره شدگان هیچ اقدامی نکردند. مظنونان این پرونده با اتهام سرپیچی از دستور و امتناع از انجام وظیفه مواجه هستند.

+ دادگاه قانون اساسی اسپانیا جلسه آتی پارلمان کاتالونیا را معلق کرد

+ رهبر کاتالونیا: پادشاه اسپانیا میلیون‌ها کاتالونیایی را نادیده می‌گیرد

+ کاتالونیا شاهد تظاهرات اعتراضی و اعتصاب سراسری است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس کاتالونیا در روز همه‌پرسی - حرکت جدایی‌طلبانه کاتالونیا پلیس محلی را در موقعیت دشواری قرار داده است

+

موضوعات مرتبط