اردوغان: ترکیه، ایران و عراق صدور نفت کردستان عراق را قطع می‌کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری ترکیه مقامات کردستان عراق را به قطع صادرات نفت تهدید کرده است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از اقدام ترکیه، عراق و ایران برای مسدود کردن صدور نفت کردستان عراق به خارج سخن گفته است.

آقای اردوغان گفته است که سه کشور ترکیه، عراق و ایران اقدامات لازم را در واکنش به استقلال کردستان عراق در دست بررسی دارند. وی افزوده که این سه کشور "یک مکانیسم سه‌جانبه را ایجاد خواهند کرد و در مورد قطع صدور نفت دولت محلی کردستان عراق تصمیم خواهند گرفت."

در حال حاضر، نفت اقلیم خودگردان کردستان عراق از طریق خط لوله احداث شده در خاک ترکیه به بندر جیهان منتقل و در این بندر بارگیری می‌شود.

+ اسد در دیدار با بروجردی همه‌پرسی کردستان عراق را رد کرد

+ رهبر ایران در دیدار با اردوغان همه‌پرسی در کردستان عراق را 'خیانت به منطقه' خواند

+ مانور نیروهای ایرانی و عراقی در نزدیکی کردستان عراق

حق نشر عکس AFP
Image caption اردوغان در تهران - مقامات ترکیه و ایران در مخالفت با استقلال کردستان عراق موضعی مشترک دارند

با وجود مخالفت دولت مرکزی عراق و دولت‌های ایران و ترکیه و ابراز نارضایی ایالات متحده، دولت محلی اقلیم کردستان عراق روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهرماه) همه‌پرسی جدایی از عراق را برگزار و اعلام کرد که اکثریت قابل توجه شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به استقلال کردستان و تشکیل یک کشور مستقل کرد رای داده‌اند.

آقای اردوغان به خصوص از برگزاری همه‌پرسی در منطقه نفت خیز کرکوک انتقاد کرده و گفته است این اقدام به معنی انضمام کرکوک به خاک کردستان است. رئیس جمهوری ترکیه گفته است که همه‌پرسی صورت گرفته مورد قبول نیست و کشوری که براساس نتیجه این همه‌پرسی تشکیل شود "هیچ مشروعیتی ندارد."

ترکیه، ایران و عراق تهدید کرده‌‌اند که هرگاه دولت خودگردان اقلیم کردستان برای جدایی این منطقه از خاک عراق اقدام کند، این منطقه را هدف تحریم اقتصادی قرار خواهند داد. یکی از واکنش‌های این سه کشور برگزاری مانورهای مشترک در نزدیکی مرزهای کردستان بوده است.

روز چهارشنبه، رئیس جمهوری ترکیه به تهران رفت و با حسن روحانی، رئیس جمهوری، و آیت‌الله علی خامنه‌ای،رهبر جمهوری اسلامی دیدار و گفتگو کرد. آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار همه‌پرسی کردستان را "خیانت به منطقه" خواند. در پایان این دیدار، دو طرف در بیانیه مشترکی از موضع دولت عراق حمایت کردند و از مقامات کرد خواستند از هر اقدام مغایر قانون اساسی و تمامیت ارضی عراق خودداری ورزند.

ماه گذشته شرکت نفتی روسنفت روسیه توافقنامه‌ای را برای احداث تاسیسات استخراج و صدور گاز طبیعی با دولت خودگردان کردستان عراق منعقد کرد تا گاز این منطقه به ترکیه و اروپا صادر شود. طبق این توافقنامه، قرار است خط لوله انتقال گاز دو سال دیگر تکمیل و صادرات گاز از سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز شود. ارزش این قرارداد به حدود یک میلیارد دلار می‌رسد. رئیس روسنفت گفته است که اجرای آن باعث خواهد تا شرکت روسنفت به "مهمترین بازیگر صنایع انرژی منطقه تبدیل شود."

هفته گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هشدار داد که اقدام علیه بخش نفت و گاز کردستان عراق "به نفع هیچکس نخواهد بود."

I